podyjí

podyjí - Mapa Národního parku Podyjí | foto: MAPA: T MAPY - JIŘÍ STRNAD

Co bude s chráněnými územími?

Znojmo - Bývalé obecní lesy, které se dnes rozkládají na územích českých národních parků, se pravděpodobně již letos začnou vracet původním majitelům. Tedy obcím a městům. Stejná situace je i v Národním parku Podyjí. Na vrácení svých bývalých lesů netrpělivě čeká několik obcí v okolí chráněného území včetně města Znojma. Ochranáři však před tímto krokem varují. Podle nich bude totiž vrácení lesů znamenat těžší kontrolu státem chráněného území, v horším případě jeho devastaci.

"Vrácení pozemků by mělo zásadní vliv na ochranářskou práci v lokalitě národního parku. Dosud totiž správa parku pečovala o všechny chráněné lesy velmi specifickým způsobem. Tím, že se celistvé území parku rozdrobí mezi řadu vlastníků, tak se možnost ovlivnění přímého hospodaření s pozemky výrazně omezí. Subjekty, které dostanou lesy zpět, totiž budou mít přirozeně jiné zájmy, než ochranu přírody," sdělil ředitel správy podyjského parku Tomáš Rothröckl.

Za současný stav může loňská novela zákona z roku devadesát jedna o přechodu majetku České republiky do vlastnictví obcí. Nejedná se o zanedbatelná území. V případě Národního parku Podyjí jde o jedenáct set hektarů lesů, tedy dvacet procent tohoto území. Nejvíc ze všech tuzemských parků. Celostátní průměr se pohybuje kolem osmi procent.

První pozemky se začnou vracet ve chvíli, kdy obce předloží všechny potřebné dokumenty s doloženým vlastnictvím nemovitostí. "Očekávat to můžeme již v letos. Nejdále jsou jednání s městem Znojmem, kterému jde o téměř sedm set hektarů lesů," doplnil Rothröckl. "Z hlediska ochrany přírody by bylo lepší nekouskovat chráněné území mezi řadu vlastníků, ale vrátit obcím srovnatelné státní lesy mimo území parku. Druhou možností je kompenzace formou jiné zemědělské půdy nebo dokonce finanční vypořádání. Obce by získaly možnost na takovém území normálně hospodařit bez omezení, jaká platí v národních parcích."

Co říkají starostové
O bývalé obecní lesy se hodlají přihlásit všechny vesnice z okolí parku i město Znojmo. Na případné využití vrácených pozemků má každá obec vlastní názor. "Ideální by pro nás bylo, kdyby nám pozemky vrátily a my bychom je pak národnímu parku pronajímaly," sdělil Libor Jurka, starosta Mašovic, kterým jde o sedmdesát hektarů bývalých obecních lesů.

Jiný návrh mají v Lesné, které dříve patřilo pět hektarů okolních lesů. "Nejlepší by bylo, kdyby nám místo toho dali finanční kompenzaci, nebo srovnatelný les někde jinde. S tím na území národního parku stejně nemůžeme pořádně hospodařit," řekl starosta Lesné Jiří Železný.

Další variantu mají připravenou v Havraníkách. " Chtěli bychom, aby nám to park vrátil jako honitbu. Těžit tam stejně nemůžeme a z lovu zvěře by byly alespoň nějaké peníze do obecní pokladny. Správa parku by stanovila konkrétní kritéria a dohlížela by na jejich plnění. To samozřejmě neodmítáme. Proč by z toho měl těžit jen národní park, když pozemky byly dříve naše," uvedl starosta Alois Sova.

Na největší část pomyslného koláče se může těšit město Znojmo. "Osmdesát hektarů byl historický obecní majetek, zbytek byl příděl po řádu křížovníků s červenou hvězdou. Když o to můžeme požádat, byla by škoda toho nevyužít," potvrdila tisková mluvčí znojemské radnice Anna Maixnerová. Vedení radnice chce zpočátku lesy užívat v režimu povoleném správou národního parku. "O dalších možnostech ale budeme chtít jednat," dodala Maixnerová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video