Vládní strany se o své expremiéry jen málokdy dokázaly úspěšně postarat.

Vládní strany se o své expremiéry jen málokdy dokázaly úspěšně postarat. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Co bude dál dělat Nečas? Má šanci uplatnit se v byznysu, míní odborník

  • 438
Většina členů Nečasova kabinetu půjde po skončení ve funkci s platem dolů. Jako ministři brali šestimístné částky. Někteří se vracejí ke své profesi, mnozí zůstanou poslanci. Stejně jako premiér Petr Nečas. Ale co po volbách, až opustí politiku, jak oznámil?

Věk: 50 let. Vzdělání: vysokoškolské, fyzik. Praxe: technolog a vývojový pracovník (4 roky), poslanec (22 let), náměstek ministra (10 měsíců), ministr (2 roky a devět měsíců), předseda vlády (3 roky). Rozvedený, čtyři děti.

S podobným životopisem by mohl Petr Nečas za rok klepat na dveře personálních oddělení. Už dříve oznámil, že po uplynutí svého poslaneckého mandátu končí s politikou a stáhne se z veřejného života. V jakém oboru se chce uplatnit, zatím ani nenaznačil.

Po středečním, zřejmě už posledním zasedání své vlády, se pouze rozloučil s ministry a novináři. "Děkuji vám za spolupráci a přeji vám hodně profesních úspěchů," řekl.

Jaký příští profesní úspěch čeká Petra Nečase? Zatím je jisté jen to, že se za několik dní stane řadovým poslancem, což jeho příjem sníží takřka na třetinu.

"Nebál bych se toho, že by se člověk se zkušenostmi, jaké má Petr Nečas, nedokázal profesně uplatnit. Takoví lidé bývají cenní pro společnosti, které potřebují budovat a rozvíjet vztahy se státním sektorem, zvláště na mezinárodní úrovni," míní jeden z nejúspěšnějších českých "lovců" manažerů Jan Bubeník.

Petr Nečas v politice

Bývalý úspěšný vysoký politik může podle něj zastávat podobný post jako nyní náš exvelvyslanec v Rusku Petr Kolář ve skupině PPF. "Stal se vlastně firemním vyslancem pro východní trhy. U Petra Nečase ale nedokážu odhadnout, jak je třeba oblíbený u kolegů premiérů evropských zemí nebo jak jeho kariéru ovlivní způsob, jakým z politiky odchází," dodal Bubeník.

Uvnitř ODS se už před vypuknutím vládní krize spekulovalo, že by Nečas v budoucnu mohl působit v některé z institucí Evropské unie. Těžko říct, zda podobné úvahy - pokud někdy měly reálný základ - stále platí.

Vládní strany se o své expremiéry jen málokdy dokázaly úspěšně postarat. A u Petra Nečase je velmi nepravděpodobné, že by mu kolegové ze strany hledali "trafiku". Po příštích volbách už ODS zřejmě nebude mít takový vliv, aby mohla své lidi lehce někam protlačit. Navíc zde může být problém: že jedinou státní institucí, která se bude o Petra Nečase kvůli "trafikám" vážně zajímat, bude Policie ČR. Nikoli však proto, že mu bude chtít nějakou nabídnout.

Stotisícová "prémie" - Blažek to stihl, Jankovský ne

Stejně jako Nečas se řadovými poslanci stane polovina jeho ministrů. Protože pokračují ve volené funkci, nemají nárok na žádné odstupné. Ten vzniká jen u osmi zbývajících členů vlády, kteří se nejspíš vrátí ke svým "civilním" zaměstnáním.

Nejvíce, přes tři sta tisíc korun, dostanou ministr vnitra Jan Kubice a ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Ten je však zároveň v tomto ohledu také trochu smolařem. Stačilo by, aby prezident Zeman odložil jmenování nové vlády o jeden týden, a vysloužil by si o sto tisíc víc.

"Odstupné se počítá za každý celý odsloužený rok ve funkci, no a já jsem nastoupil 13. července," říká Jankovský a dodává, že finance naštěstí řešit nemusí.

Před vstupem do vysoké politiky získal většinový podíl ve firmě Phar Service, kterou nyní vede jeho syn. "Nemusím mít starost, jestli budu mít kde pracovat. Počítám ale s tím, že na podzim se naše koaliční vláda zase vrátí," věří Jankovský, a proto prý na léto plánuje jen odpočinek.

Celý jeden rok ve funkci naopak jen tak tak stihl ministr spravedlnosti za ODS Pavel Blažek, jmenován byl loni 3. července. Na odchod tak dostane dva platy.

Nečasova cesta. Tak šel čas s expremiérem

21. června 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video