Co bude na Vítkově?

Žižkov/Karlín - Příjemnou promenádu hodnou pařížského srovnání, klidné posezení v zahradních restauracích, nebo toulání po upravených loukách či zalesněných cestách - k tomu všemu by do dvou let mohl posloužit dnes ztichlý a nepřívětivý vrch Vítkov. Takové plány má trojice architektů - Tomáš Turek, Jan Červený a Mikoláš Vavřín, kteří zvítězili v urbanisticko - architektonické soutěži na využití tohoto území. O dominantu vrchu - Národní památník na Vítkově se postará Národní muzeum, které objekt před třemi týdny převzalo do své správy.

"Památník by měl být takovou pomyslnou třešničkou na dortu," říká ředitel Národního muzea Milan Stloukal. Návrh, který muzeum vypracovalo, respektuje památník jako chrám, jako místo, do kterého vstupuje návštěvník s úctou.

"Budova potřebuje rekonstrukci, chtěli bychom postupně odstranit to, co sem bylo dáno dodatečně," dodává Stloukal k plánům muzea. Zmizet by měly podle něj především sarkofágy a další věci narušující art deco interiéry vytvořené architektem budovy - Janem Zázvorkou.

V dolním sále chce muzeum vytvořit spolu s Národní galerií expozici českého monumentálního sochařství první poloviny 20. století, tedy době, odpovídající této stavbě.

Otazník ještě visí nad horním sálem, který by měl sloužit společenským akcím, ale muzeum bude o jeho využití ještě uvažovat, dále památník nabídne výstavu dějin této stavby a expozicici o novodobých českých dějinách.

Vítězný návrh na revitalizaci vrchu Vítkova byl podle jednoho z deseti porotců - architekta Zdeňka Lukeše silný, inteligentní, domyšlený a především citlivý k danému území. Z třinácti návrhů byl jasně nejlepší, přinesl řadu zajímavých motivů a momentů.

"Po řadě bombastických nápadů a gigantických staveb na vrchu Vítkov, tento návrh respektoval památník jako hlavní motiv kopce, dále nejčitelněji propojil vrch s Karlínem a Žižkovem, na rozdíl od ostatních návrhů pracoval se zelení, protože uvažoval o Vítkově jako o biokoridoru uprostřed města ," vyjmenovává hlavní přednosti vítězného návrhu Lukeš.

Výrazným prvkem bude podle něj také monumentální schodiště, které by vedlo v zadní části památníku, návštěvník by vystoupal až na střechu budovy, kde se mu nabídne pohled na celou Prahu.

"Právě tato část přestavby zřejmě vyvolá diskuse," říká Michal Prokop ze společnosti Praha - evropské město kultury 2000, která se na soutěži podílela především finančně.

Dostavba z padesátých let v zadní části památníku, která sloužila jako síň Sovětské armády by měla být při stavbě schodiště zbořena, architekt vítězného týmu ovšem hovoří spíše o jeho přestěhování. "Přece jen už je to také památník," říká o přístavbě v duchu socialistického realismu Turek.

Vítězný návrh podle Turka především počítá se začleněním Vítkova do celého městského organismu, nabídne posezení v zeleni, ale i "rozhlednu", která by se mohla stát jedním z důvodů, proč na vrch vystoupat. Špatný přístup, kterému brání například železnice by měl vyřešit systém schodišť a ramp. Jedna z ramp by měla vyrůst u Invalidovny, schodiště by mohlo vést i nad žižkovským tunelem. Další přístupové cesty plánují architekti od Vojenskéhomuzea a Ohrady.

O realizaci a zejména financování úpravy Vítkova bude městská část Praha 3 jednat s magistrátem a ministerstvem kultury.

Posoudit a porovnat vítězný návrh s ostatními předloženými mohou zájemci v Národním památníku na Vítkově, kde jsou vystaveny od dneška do 17. prosince denně od 10. do 16. hodin.

Tomáš Turek je z trojice architektů, jejichž návrh na využití Vítkova vybrala odborná porota. "Vítězný návrh je silný, inteligentní, domyšlený a citlivý k danému území," řekl jeden z členů poroty. (22. listopadu 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video