Člověka řídí chemické signály

Kojící matka vyvolává u bezdětných žen v blízkém okolí touhu po sexu, zjistili američtí vědci. Mohou za to čichové signály, jež vytváří kojící tělo. Jde o další důkaz, že lidé jsou ovlivňováni chemickými látkami, jimž se obvyklé říká feromony.

Feromony jsou těkavé chemikálie vytvářené v organismu a vylučované do okolního ovzduší, kde předávají signály ostatním živočichům. Nejznámější je jejich působení u hmyzu, vědci však už tyto látky objevili i u potkanů a u prasat. U lidí se feromony zatím vypátrat nepodařilo, avšak mnozí odborníci s jistotou předpokládají, že i lidské feromony existují.

Čichání naslepo
Společný výzkumný tým z Chicagské univerzity a jednoho výzkumného ústavu z Filadelfie požádal 26 kojících matek, aby v podprsence a v podpaží nosily tampony, které do sebe nasály jejich pach.

Dalších 45 žen, které dosud neměly děti, čtyřikrát denně k tamponům čichalo po dobu tří měsíců - první měsíc všechny pokusné osoby čichaly k syntetické vůni, poté náhodně vybrané ženy dostávaly k přivonění tampony s pachem kojících žen.

Účastnice pokusu každý den měřily svoji teplotu, odevzdávaly vzorek moči a zaznamenávaly svou pohlavní aktivitu.

Výsledek? V první řadě se ukázalo, že čichání k vůni kojících žen narušilo pokusným osobám menstruační cyklus, a to kupodivu tak, že dlouhá perioda se stala ještě delší a krátká ještě kratší.  Ale co víc: vůně změnila i zájem o sex. 

Sexuální touhy a fantazie
Ženy neinformovaly o vyšší pohlavní aktivitě - ta vcelku logicky závisela spíše na přítomnosti či nepřítomnosti ženina partnera. Avšak účastnice pokusu, které čichaly k vůni kojících žen, zaznamenaly, že měly podstatně větší a déle trvající sexuální touhy a fantazie.

"Výsledky jsou naprosto přesvědčivé," konstatovala vedoucí výzkumu Julie Mennellová, když informovala o těchto pokusech na vědecké konferenci na Floridě. Podle jejího názoru chemikálie unikající z těl kojících žen fungují jako signál pro jiné ženy, že prostředí je vhodné pro narození a výchovu dítěte.

Časopis New Scientist k tomu poznamenal, že v některých domorodých kulturách tento fakt zřejmě vypozorovali. Ženy tam tráví po sňatku čas s novopečenými matkami, což zvyšuje jejich šance mít vlastní dítě.

Julie Mennellová se časopisu svěřila, že v příštích pokusech chce přesně zjistit, zda má vůně kojících žen vliv nejen na sexuální představivost, ale přímo i na schopnost otěhotnět.

Výzkumníci zatím s jistotou nevědí, která chemická složka z potu kojících matek funguje jako lidský feromon. Jsou však přesvědčeni, že na to časem přijdou a více rozpoznají chemické dědictví po dávných předcích, o němž už ani nevíme, že je máme a že nás stále řídí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video