Distribuce potravinové pomoci v Mironovském (15. prosince 2015)

Distribuce potravinové pomoci v Mironovském (15. prosince 2015) | foto: Adam Hájek, iDNES.cz

Člověk v tísni provokoval, tvrdí doněčtí separatisté. Pánek vyhnání odmítá

  • 552
Separatistická Doněcká lidová republika obvinila českou humanitární organizaci Člověk v tísni z provokací, korupce a pohrdavého přístupu. Separatisté organizaci také vyčetli aktivity europoslance Jaromíra Štětiny, který ale není spolupracovníkem Člověka v tísni. Samozvaná Doněcká lidová republika minulý týden odebrala akreditaci české organizaci působit na jejím území.

O tom, že Člověk v tísni musí v Doněcké lidové republice (DLR) skončit s poskytováním pomoci, se pracovníci organizace dozvěděli bez dalšího vysvětlení v pátek. Uzavřít museli kancelář i sklady s humanitární pomocí. Všichni zahraniční spolupracovníci Člověka v tísni navíc museli do 24 hodin opustit území mezinárodně neuznané východoukrajinské republiky (více čtěte zde).

V pondělí zmocněnec DLR pro minské mírové uspořádání Denis Pušilin vysvětlil, proč se úřadům republiky česká humanitární organizace znelíbila. „Došlo k tomu kvůli množství prohřešků ze strany organizace, včetně schémat korupce, pokusů humanitární pomoc prodávat pod záminkou zkažení, provokativního chování a velmi pohrdavého přístupu k lidu DLR,“ cituje ruská agentura TASS Pušilina.

„Nemyslím, že bychom někoho provokovali. Ano, možná tím, že jsme vždycky vyžadovali nezávislou kontrolu nad tím, komu má být pomoc rozdělována. Nezávislost jsme si vždycky chtěli udržet a je podmínkou poskytování pomoci,“ řekl iDNES.cz ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

Pánek odmítá i další obvinění jako absurdní. „Obvinit kohokoli z korupce je snadné, pokud k tomu není důkaz. Korupci jsme zásadně nikdy netolerovali,“ dodává Pánek. Podle něj neměl Člověk v tísni v DLR žádné aktuální problémy, které mohly k odebrání akreditace vést. „Obecně ta práce je problematická. Celé území je velmi senzitivní, je to živý konflikt.“

Separatisté se zlobí i kvůli Štetinovi, členem organizace ale není

Separatisté také Člověku v tísni vyčítají, že se europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina setkal s velitelem ukrajinského nacionalistického batalionu Azov. DLR je jejich setkáním „rozhořčena,“ píše TASS a připomíná, že Štětina pozval ultrapravicového radikála Andrije Bileckého na tiskovou konferenci v Evropském parlamentu týkající se „ruské okupace Donbasu.“

„Komise nemůže dál zavírat oči před chováním reprezentantů humanitární organizace, i když vzala v potaz asistenci, kterou Člověk v tísni poskytoval v republice. To byl důvod, proč bylo přijato jednomyslné rozhodnutí odebrat české organizaci akreditaci,“ řekl Pušilin.

Doněčtí separatisté však Člověku v tísni minimálně v tomto křivdí. Štětina sice organizaci spoluzakládal, ale dnes není jejím představitelem ani členem.

„Zhruba před dvanácti lety, když jsem vstoupil do politiky, jsem odstoupil ze všech funkcí v Člověku v tísni. Organizace nikterak nezodpovídá za mé politické názory, já nezodpovídám za její názory a činnost,“ sdělil iDNES.cz Štětina s tím, že oceňuje, že Člověk v tísni pomáhá na Donbase všem lidem bez rozdílu národnosti a vyznání.

Člověk v tísni na východní Ukrajině nadále působí na územích pod kontrolou Kyjeva a na povstaleckých územích ovládaných z Luhansku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video