Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Člověk může žít až dvě stě let

- Někteří vědci už dříve vypočítávali, že by člověk mohl žít 150 až 200 let. Jiní experti to považovali za nesmyslně přehnaný odhad. Před pár dny se v americkém Los Angeles uskutečnila konference o možnostech prodloužení lidského života. "Odborníci se tam už nezabývali otázkou, jestli je vůbec možné život prodloužit, ale tím, kdy se to stane," shrnuje její výsledky Gina Kolatová, známá vědecká novinářka z listu New York Times.

Kanárek se obvykle dožívá dvou let, myš žije stejnou dobu. Zato netopýr obvykle umírá až ve stáří padesáti let. Proč si vlastně tito dva savci a jeden pták, srovnatelní svou velikostí, užívají života tak rozdílnou dobu?
Mnozí vědci soudí, že za to mohou geny.

Trvanlivější škrkavky

Nejlepších výsledků zatím vědci dosáhli u jednoduchých červů a mušek octomilek. Biologové už dříve určili například několik genů, které ovlivňují délku života jednoho druhu škrkavky (Caenorhabditis elegans) - cizopasného červa žijícího ve střevech zvířat i lidí. Cynthia Kenyonová, profesorka z Kalifornské univerzity, pak dokázala jeden z těchto genů, označovaný jako daf-2, pozměnit. Zatímco běžné škrkavky žijí asi čtrnáct dní, červi s takto pozměněným genem žijí měsíc - a po celou tu dobu jsou zdraví a plní energie.
Obdoba genu daf-2 se vyskytuje i v myších a jiných savcích. A tak teď profesorka Kenyonová zkoumá, o kolik se jí podaří vhodným pozměněním tohoto genu prodloužit život laboratorním hlodavcům.
Genové úpravy dokázaly dvojnásobně prodloužit život také octomilkám. Profesor Kalifornské univerzity Michael Rose zjistil, že ze čtrnácti tisíc genů této mušky asi stovka ovlivňuje stárnutí, a z ní tři až osm genů je velmi důležitých. "Dva z nich existují i v lidech," říká Rose.
"Nyní už je zřejmé, že dokážeme prodloužit život i savcům," konstatuje Judith Campisiová z Národní laboratoře v Berkeley. "Není důvod myslet si, že by totéž nebylo dostupné i pro člověka."

Neumírající buňky

Jinou možností, která by ve svém výsledku mohla prodloužit lidský život, je udržování buněk v dobré formě, schopné se dále dělit. I tady zřejmě může pomoci genové inženýrství.
Pro pochopení principu je nutné nahlédnout dovnitř buňky. V jejím jádru se dají najít chromozomy - drobounké útvary tvořené DNA (dezoxyribonukleovou kyselinou, jež nese genetickou informaci) a bílkovinami. Chromozomy jsou ukončeny takzvanými telomery - speciálními vlákny DNA, které se při každém dělení buňky o něco zkracují. Nová buňka, vytvořená dělením buňky staré, má telomery kratší. Když se zkrátí příliš, buňka ztratí schopnost se dále dělit a "umírá", aniž by vytvořila svoji následovnici. Pokusy ukázaly, že lidská buňka má v délce telomerů zakódováno zhruba padesát dělení. Pak už je na řadě jen její smrt.
Vědci však objevili, že utváření telomerů ovlivňuje enzym nazvaný telomeráza. Vytváří se například ve spermatu a ve vajíčku, protože z nich vzniká dítě, které se rodí s novými, dlouhými telomery.
Tým vedený nositelem Nobelovy ceny Thomasem Cechem z Coloradské univerzity pak našel i lidský gen řídící tvoření telomerázy. Vědci z výzkumné společnosti Geron, sídlící v Kalifornii, a z lékařského ústavu v texaském Dallasu tento gen vložili do středně starých lidských buněk ve zkumavce. Ukázalo se, že telomery v těchto buňkách znovu povyrostly a dělily se i v době, kdy by už měly být dávno odumřelé. (Tato příloha o tom informovala 16. května 1998.)

280 dělení

Výzkum od té doby dále pokročil. Výzkumníci nedávno oznámili v časopise Nature Genetics, že pokusné buňky už úspěšně prošly 280 děleními. Ve srovnání s tím, že běžná buňka se dělí pouze padesátkrát, je to až neuvěřitelný výsledek.
I v běžném organismu však existují buňky, jejichž  telomery se nezkracují a jež se dokážou stále dělit. Jsou to buňky nádorové. Někteří vědci si proto kladli otázku, zda se buňky, v nichž vložený gen řídí mimořádné vytváření telomerázy, nezvrtnou a nezačnou se chovat podobně jako buňky rakovinné. Tedy že budou utlačovat ostatní části tkáně a způsobovat v organismu problémy.
Dosavadní publikované výsledky však tomu nenasvědčují. Sledované buňky si prostě počínají jako každé jiné, jen s tím rozdílem, že se jejich vývoj neuzavírá.
"To ještě nemusí mnoho znamenat," namítá Robert Weinberg, uznávaný expert na rakovinu z Whiteheadova institutu v americkém Bostonu. "Zatím se ukazuje, že telomeráza nemění normální buňky přímo v buňky nádorové. Podstatné však je vědět, zda buňky s genem pro telomerázu nejsou náchylnější podlehnout vnějším vlivům, které je mohou udělat rakovinnými."

Blíže k nádoru?

Základem rakovinného bujení obvykle je, že se jedna jediná buňka zblázní a začne se nekontrolovaně dělit. Buněk tak rychle přibývá a vzniká nádor, který prorůstá orgány a narušuje normální fungování organismu.
V každé buňce je však zabudován obranný mechanismus, několik "bezpečnostních pojistek". Teprve když z různých důvodů selžou, buňka se promění v nádorovou. Jedním z pojišťovacích mechanismů je právě systém zkracování telomerů, který by měl nechat rychle se dělící buňky brzy odumřít. Zdá se, že posledním bojem, v němž buňka podléhá a stává se nádorovou, je ten, v němž se aktivuje její gen pro vytváření telomerázy. Poté telomery dorostou a buňka se může stát základem stále se zvětšujícího nádoru.
Onkolog Weinberg proto soudí, že buňka, do níž vědci vloží gen pro vytváření telomerázy, přijde o jeden ze svých obranných systémů. Více zřejmě ukážou až další výzkumy.

Elixír buněčného mládí

Nelze samozřejmě zatím s jistotou říci, zda schopnost prodlužovat telomery může také prodloužit lidský život. Umírání organismu ovlivňují i další, zatím ne zcela známí činitelé. Výzkumníci však přinejmenším doufají, že tento elixír mládí prodlouží život některým nemocným a zpříjemní lidem stáří.
Podle představ Michaela Westa, šéfa kalifornské výzkumné společnosti Geron, by v budoucnu mohly být alespoň některé buňky vyjmuty z těla, vystaveny působení telomerázy, a pak náležitě omlazené vráceny do organismu pacienta. Nejasné zatím je, zda by šlo vyvolat vytváření telomerázy přímo v lidském těle.
Elixír buněčného mládí možná pomůže proti ochabování oční sítnice či proti poškozování stárnoucích tepen. Dá se od něj slibovat i udržení mladistvé pleti.
A je s ním spojená ještě jedna teoretická naděje. Pokud vědci dokážou vyvolávat vznik telomerázy v běžných buňkách, možná se při tom naučí i to, jak její tvorbu zastavit v buňkách rakovinných. Pak by se jim snad podařilo růst nádorů zastavit - a tím také přispět k délce lidského života.

Nejslavnější muška světa - octomilka. Pro svou jednoduchost se stala průkopnicí řady genetických výzkumů. Vědci už dokáží genovými úpravami prodloužit i jejich život. Odsune tato znalost i lidské stáří?

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Někteří důstojníci nezasalutovali Putinovi během vojenské přehlídky

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

OSN posílila postavení Palestiny, vyzývá ke schválení členství. Česko bylo proti

10. května 2024  17:38,  aktualizováno  19:42

Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci, podle níž by se Palestina měla stát plnohodnotným členem...

Pivo za stovku a žádný kravský zvonec! Hokejové fanzóny před stadiony ožily

10. května 2024  19:27

Ve fanzóně před pražskou O2 arenou, kde se v pýtek hrají první zápasy mistrovství světa v hokeji,...

Učiteli nepřidáme, zaplatíme školníka. Peníze pro pedagogy použijí školy jinak

10. května 2024

Premium MŠMT slibovalo přidat učitelům až na 130 procent platu. Aby se ředitelé škol vyhnuli propouštění,...

QR kód vedl k zubaři. Policie hned první den řeší desítky falešných lístků na MS

10. května 2024  17:56

S pátečním začátkem hokejového šampionátu přicházejí i první podvedení fanoušci, kteří si zakoupili...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...