PROJEV. Cliven Bundy odchází z tiskové konference, na níž nahlas přemýšlel, zda

PROJEV. Cliven Bundy odchází z tiskové konference, na níž nahlas přemýšlel, zda nebylo Afroameričanům lépe v otroctví. | foto: Reuters

Vzpurný rančer nadchnul Nevadu, před policií ho chrání stovky lidí

  • 661
Nosí široký klobouk, vlastní tisícihlavé stádo krav a je zatvrzelým republikánem. Takových rančerů žije v Nevadě nesčíslně. Cliven Bundy se však ve svých 67 letech stal postrachem amerických úřadů. Vzpoura proti poplatkům mu vynesla titul hrdiny lidu, který přemohl státní aparát.

Na příjezdové cestě k Bundyho ranči už několik týdnů táboří stovky lidí, kteří hlídají statek před policejním zásahem. Někteří mají pistole, jiní velké pušky. Pod větvemi stromů si rozložili stany a zahradní grily. Vidět jsou i transparenty, na kterých je například napsáno: "Američané se spojili proti vládním kriminálníkům."

Všichni z nich obdivují nenápadný příběh Clivena Bundyho. Začal v roce 1993, kdy  poprvé odmítl zaplatit 1,35 dolaru (asi 25 korun) za jednu krávu ze stáda, které pravidelně posílá spásat federální půdu v Nevadě. "Naše rodina obdělává pozemky od roku 1877, když přišla na toto území mezi prvními osadníky. Já jsem půdu zdědil. Patří tudíž mě, a ne státu," tvrdí Bundy s oblibou.

Americký úřad pro správu pozemků měl ovšem jiný názor: půda je ve federálním majetku a pastva je omezena mnoha zákony. Například tím na ochranu přírody, v oblasti, kde Bundy farmaří, totiž žije ohrožená pouštní želva. Sečteno a podtrženo: Bundy dluží státu za 21 let na poplatcích, penále a úředních úkonech milion dolarů.

Policie bez šance

V dubnu se rozhodly úřady zakročit a zabavily Bundymu část stáda. Když se však úředníci za pár dní vrátili pro zbytek dobytka, který chtěli prodat, dorazili na místo rančerovi příznivci a jak je v Nevadě zvykem, nezapomněli si doma své pušky.

Od té chvíle se houf přívrženců starého rančera rozrostl asi na tisíc lidí. Někteří se stali členy ozbrojené milice, další dělají Bundymu osobní strážce. Lidé přijíždějí i z okolních států, jako je Kalifornie nebo Idaho.

"Jsem připravený stisknout spoušť, když se začne pálit," řekl agentuře Reuters 43letý Scott, který se ještě před pár dny krčil za betonovým obrubníkem u silnice. Na hlídku si oblékl maskáčové kalhoty, neprůstřelnou vestu a do ruky si vzal pušku AR-15.

I policisté brzy pochopili, že s rozzlobeným davem nebude snadné vyjednávat. V obavě, aby skutečně nedošlo až na výstřely, nakonec před dvěma týdny kapitulovali. Bundy dostal zpět svůj dobytek, který by stejně v celé Nevadě nikdo nekoupil, a vzpurný farmář může dál užívat spornou půdu. "Vyhráli jsme bitvu," radoval se.

Úřad sice své nároky nezrušil, ale prozatím nemá žádné prostředky, jak peníze po Bundym vymoci. Rančera ve dne v noci chrání jeho příznivci, kteří se nebojí vystřelit z pušky. Statek, který leží zhruba 80 kilometrů od Las Vegas, je tudíž v podstatě nedotknutelný, jestliže se policie nerozhodne situaci eskalovat.

Úvahy o otroctví

Zprvu nenápadný protest tak Bundymu přinesl překvapivou moc. Už není pouze rančerem, ale také mluvčím stovek lidí a hlasem radikálních republikánů. Každý den po boku svých bodyguardů pořádá tiskovou konferenci, na které nešetří rasistickými poznámkami a útoky proti plánovanému omezení zbraní.

"Chtěl bych vám říct jednu věc o negrech," citoval jeho nedávné vystoupení deník The New York Times. "Chodí na potraty, posílají mladé muže do vězení, protože se nenaučili sbírat bavlnu. Často se ptám, jestli je pro ně není lepší, aby mohli sbírat bavlnu jako otroci a mít normální rodinný život? Nebo se snad mají lépe s podporou státu? Oni nedostali více svobody. Dostali ji méně."

Republikánští politici se snaží od Bundyho slov distancovat, jak jen to jde, ale novému fenoménu Nevady už neuniknou. Musí se jim vážně zabývat a vymyslet, jak proti vzpurnému rančerovi zasáhnout. A jelikož má každý z Bundyho tisícové party právo nosit u sebe zbraň, nebudou to mít státní orgány vůbec jednoduché.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue