Clintonův poradce si odnesl tajné listiny

  • 5
Stal se nyní bývalý poradce Billa Clintona pro národní bezpečnost Sandy Berger Americe nebezpečný? FBI zkoumá, zda a proč Berger vynesl tajné dokumenty z archivu, kde je studoval předtím, než byl zpovídán komisí pro vyšetřování událostí z 11. září 2001.

V podstatě není co řešit: Berger řekl, že skutečně něco vzal, ale když byl upozorněn, že dokumenty smí studovat jen prezenčně, zase je vrátil. Ale ne všechny. Některé se mu ztratily.

Ve svém prohlášení Berger uvedl, že si odnesl své ručně psané poznámky a současně si neúmyslně vzal i jiné archivované listiny. "Když jsem byl upozorněn pracovníky Národního archivu, že některé dokumenty postrádají, okamžitě jsem vrátil vše, co jsem měl - kromě několika dokumentů, které jsem zřejmě nedopatřením skartoval," uvádí Bergerovo prohlášení.

FBI už kvůli tomu prohledala jeho byt a kancelář. Zdá se, že nejde o světoborné dokumenty. Archiv postrádá několik postupných návrhů zprávy hodnotící protiteroristická opatření kolem milénia v roce 1999 a seznam míst na amerických letištích a přístavech, jež jsou z pohledu teroristů nejzranitelnější.

Berger komisi řekl, že bývalý prezident Bill Clinton chtěl nechat Usámu zabít a CIA k tomu dostala volné ruce. Zdroje blízké Bergerovi dodávají, že v archivu bylo víc kopií ztraceného návrhu, komise má jeho finální verzi, a tehdejší koordinátor protiteroristického boje v Bílém domě Richard Clarke, který návrh připravoval, nyní řekl, že v jednotlivých verzích nebyly žádné podstatné změny.

Dokumenty se ztratily loni na podzim, zpráva o pátrání, které proběhlo rovněž již před časem, se dostala na veřejnost až nyní. Protože Berger pracuje v kampani prezidentského kandidáta Johna Kerryho, považují to někteří demokraté za tah, jenž má odvést pozornost od nadcházejícího zveřejnění konečné zprávy komise vyšetřující příčiny, průběh a okolnosti útoků z 11. září 2001.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video