Clintonovu milost vyšetřuje prokurátorka

Americká federální prokurátorka Mary Jo Whiteová zahájila vyšetřování podivných okolností, za kterých udělil bývalý americký prezident Bill Clinton ke konci svého funkčního období milost kontroverznímu finančníkovi Marcu Richovi. Whiteová chce zjistit, zda si Rich milost nevyplatil, jak se v poslední době spekulovalo. Clinton veškerá nařčení odmítá jako nepravdivá a zaštiťuje se čistými úmysly.
Rich odešel v roce 1982 do Švýcarska, poté v roce 1983 ho newyorská justice obvinila nezaplacení daní v hodnotě přesahující 48 milionů dolarů, z podvodů a z účasti na nelegálním ropném obchodu s Íránem.

Kvůli spekulacím o Richově vykoupení si Clintonovy milosti se Whiteová chystá prozkoumat bankovní záznamy, telefonní hovory a další dokumenty.

Clinton udělil v poslední den úřadu 141 milostí Whiteová, kterou jmenoval do funkce prokurátorky prezident Clinton v červenci 1993, již dříve oznámila, že k udělení milosti došlo bez konzultace s jejím úřadem.

Odcházející prezident Clinton 20. ledna hodinu a půl před skončením mandátu odpustil kriminální minulost a navrátil občanská práva včetně možnosti volit 141 lidem. Tento krok byl kritizován ze strany republikánů i senátních výborů.

Spornou milostí pro Riche se zabývá také kongresová komise, dosud však k žádnému závěru nedospěla.

Richova bývalá žena Clintonovy štědře sponzorovala
Richova bývalá žena Denise byla významným podporovatelem Demokratické strany a kampaně Clintonovy manželky Hillary v senátních volbách. Richová též věnovala nejméně 450 000 dolarů do Clintonova fondu na výstavbu prezidentské knihovny v Arkansasu.

Udělení sporné milosti nebylo jediným přehmatem, které se Clinton ke konci úřadování dopustil. Z Bílého domu si odnesl dary za téměř 200 000 dolarů, což vzbudilo podiv veřejnosti. Později část darů v hodnotě asi 20 000 dolarů vrátil a u ostatních přislíbil přezkoumat, zda mu patří právem.

Luxusní Clintonova kancelář
Nemenší podiv vyvolal Clintonův záměr pronajmout si kancelář v centru Manhattanu ve správní části Carnegie Hall za 700 000 dolarů ročně, které zaplatí daňoví poplatníci. Privilegiu placené kanceláře se těší všichni bývalí američtí prezidenti. Clintonova rozmařilost však veřejnost popudila a někdejší prezident se rozhodl k politickému protitahu, když naznačil, že si najme úřadovací místnosti v newyorském Harlemu.

Harlem proslulý kdysi jazzem, ale také kriminalitou a drogami, prožívá v poslední době masovou oživovací kúru. Do převážně černošské a hispánské čtvrti se vracejí zámožnější střední třídy, za jejichž peníze se opravují celé zchátralé části ghetta. Harlem je navíc politickou základnou demokratů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video