Clintonovi ještě neřekli poslední slovo

On krok za krokem opouští prezidentské křeslo, ona osvobozená zahajuje svou vlastní politickou kariéru v Senátu: oba sice v sobotu opouštějí Bílý dům, ale Bill a Hillary Clintonovi budou i nadále středem pozornosti. Jde o skvělý politický pár, který je odhodlaný zůstat na americké veřejné scéně, soudí agentura AFP.

Clintonovi se do důchodu nechce
Bill Clinton je ve svých 54 letech od Theodora Roosevelta v roce 1909 nejmladším prezidentem, který odchází do důchodu. Tato myšlenka je nesnesitelná pro tohoto nadšeného pracanta, který tvrdí, že zbožňoval svou prezidentskou funkci. Ta byla jeho dětským snem, podporovaným manželkou, kterou hýbe stejná sžíravá vášeň pro politiku.

V posledních dnech nejdříve dokázal jen sdělit, že bude dva měsíce odpočívat. Poté řekl: "Chci skutečně promyslet zbytek svého života a jak co nejlépe sloužit" své vlasti. Rád by vykonával třetí mandát, ale v tom mu brání ústava.

Zatímco 53letá Hillary právě zakoupila velký dům ve Washingtonu, aby zde naplnila své ambice bývalé první dámy, ze které se stala senátorka - což je premiéra v politickém životě USA, Bill se hodlá usadit v New Yorku. Hledá tam kanceláře. Neztratí z dohledu výstavbu své prezidentské knihovny v Arkansasu , hodlá napsat paměti a pořádat konference, bude pravidelně navštěvovat Hillary ve Washingtonu. V dohledné době by se také rád viděl v občasné roli mírového vyslance po vzoru bývalého prezidenta Jimmyho Cartera.

Hillary: tvrdé lokty v politice jí nejsou cizí
Pro Hillary Clintonovou, která strávila 25 let budováním manželovy kariéry za cenu řady ponižování, která snášela s ledovou tváří, se jeví cesta mnohem jasnější. V Senátu se stala hned hvězdou a rozhodla se pracovat ve třech výborech, především v oblasti školství a zdravotnictví.

Tyto otázky ji přitahují od studentských let v Yale, kde poznala charismatického Billa Clintona a začala budovat jejich společný politický osud. Aniž minulý měsíc ztratila jedinou vteřinou, koupila za 2,8 miliónu dolarů dům ve Washingtonu a upsala se k napsání svých pamětí proti záloze osmi miliónů dolarů.

"Mohla by se stát levicovým svědomím Kongresu," předpovídá politolog odborník Allan Lichtman. Také označuje za zcela možné, že se paní Clintonová pokusí o prezidentské křeslo, přestože ona tuto možnost pro rok 2004 již zamítla.

Demokraté vlivu Clintonových rozhodně využijí
Lichtman předvídá Clintonovým, které menšina lidí nenávidí, ale kteří stále fascinují pro své manželské otřesy i politickou sehranost, výrazný vliv na Demokratickou stranu v příštích letech. Strana, kterou Bill Clinton v posledních osmi letech v zemi opět zviditelnil, se podle všeho rozhodně nemíní vzdát unikátního šarmu odstupujícího prezidenta, když jde o volební kampaň nebo jeho výjimečnou schopnost sehnat milióny dolarů.

"Budou ho chtít dále používat," předvídá výběrčí peněz pro Demokratickou stranu Peter Buttenwieser. Bill Clinton to podle něj velmi rád přijme. Odstupující prezident zatím prosazoval, aby se jeho nejlepší dlouholetý přítel, šampión na vybírání peněz a vlivná osobnost Terry McAuliffe stal příští měsíc šéfem Demokratické strany.

Jde o způsob, jak si krýt záda pro případ, že by usiloval o novou volenou funkci. Bill Clinton by nebyl prvním prezidentem, který by to udělal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video