Podle americké sloupkařky Tiny Brownové působí Clintonová vedle Obamy jako „saúdskoarabská manželka“.

Podle americké sloupkařky Tiny Brownové působí Clintonová vedle Obamy jako „saúdskoarabská manželka“. | foto: Reuters

Clintonová zůstává v Obamově stínu, dostává jen malé role

  • 5
Hillary Clintonová byla ještě nedávno suverénně nejznámější žena naší planety. Jako americká ministryně zahraničí ale zůstává ve stínu prezidenta Baracka Obamy. Místo aby to bylo ona, kdo určuje zahraniční politiku USA, spíše ji jen - vysvětluje.

Nic na tom nezměnila ani její nynější návštěva v Indii a Thajsku, jakož ani dlouhý projev minulý týden ve Washingtonu. Lidmi z jejího okruhu byl označován za zásadní. Jenže v něm nepadlo nic nového. Vše bylo už dříve řečeno Obamou.

Dojmu z odsunutosti na vedlejší kolej napomohlo i to, že si před pár týdny, když se ráno chystala do práce, zlomila při pádu loket. Proto nemohla vyrazit spolu s Obamou na ostře sledovanou cestu do Moskvy.

Clintonová se úvahám o své trpasličí roli bránila. "Zlomila jsem si loket, nikoli hlasivky," podotýkala a naznačovala tím, že při svých setkáních s Obamou každý čtvrtek v Bílém domě dokáže dupnout.

Obama má na vše svoje lidi

Jenže američtí novináři citují svoje zdroje z administrativy, které potvrzují to, co lze vidět každý den v novinách. Politiku vůči Iráku kočíruje viceprezident Joe Biden. Blízký východ, zejména dění ve Svaté zemi, má zase na starosti Obamův emisar George Mitchell.

Podobným zvláštním vyslancem, člověkem odpovědným přímo prezidentovi, je Richard Holbrooke. Hlídá Pákistán a Afghánistán, oblast, kde teď zuří největší bitvy v rámci boje proti teroru.

Neúspěšná byla někdejší první dáma USA při vybírání velvyslanců. Do Berlína chtěla dosadit Williama M. Drozdiaka, předsedu vlivné nevládní Americké rady pro Německo a velkého znalce Evropy.

Jenže Obama se rozhodl jinak, budovu s americkou vlajkou poblíž Postupimského náměstí bude řídit Phil Murphy. Pracoval jako šéf pro Evropu v investiční společnosti Goldman Sachs. Ale hlavně: zasloužil se o to, že si spousta peněz z firem na Wall Streetu našla cestu do pokladnic Obamovy volební kampaně. A tak teď dostává "trafiku" za zásluhy. Což není marné připomenout i v souvislosti s tím, jaké tirády Obama vedl v kampani proti "držgrešlím" a "pijavicím" z Wall Streetu.

Velvyslancem pro Česko asi bude Marc Nathanson

Podobně neúspěšná byla Clintonová, když do Tokia nominovala harvardského profesora Josepha Nye.

A Praha? Podle zatím neoficiálních informací se ambasadorem stane kalifornský byznysmen Marc Nathanson, který v předvolební době zprvu podporoval Clintonovou, ale pak včas přesedlal na Obamu.

Vyplatilo se. Muž, jenž pohádkově zbohatl v Silicon Valley, tedy v proslulém kalifornském regionu, kde sídlí věhlasné počítačové a telekomunikační firmy, by měl být schválen nejpozději na podzim.

Jen na okraj: s manželkou, psycholožkou Jane Nathansonovou, žijí v Los Angeles a mají tři děti. Na seznamu nejbohatších lidí světa podle časopisu Forbes loni patřila Nathansonovi příčka s číslem 1 014.

Clintonová nadále všechny vtíravé dotazy přechází s úsměvem, její vztah se šéfem je prý bezvadný. Podobně to vidí i v Bílém domě: "Představa, že je mezi nimi nějaký spor, není ničím než trapnou washingtonskou drbárnou," reagoval minulý týden Obamův mluvčí Robert Gibbs.

Přesvědčivá ta slova budou, až Clintonová začne řešit Írán, Rusko, Pákistán, tedy to nejdůležitější. Podepisování hospodářských dohod s Indií na to nestačí.

Do té doby bude spíše platit to, co nedávno jízlivě napsala americká sloupkařka Tina Brownová. Clintonová působí vedle Obamy jako jeho nějaká "saúdskoarabská manželka".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video