Severokorejský voják oknem sleduje americkou ministryni (21. července 2010)

Severokorejský voják oknem sleduje americkou ministryni (21. července 2010) | foto: AP

Clintonová oznámila sankce vůči KLDR se severokorejským vojákem za zády

  • 58
USA ještě víc omezí obchod s čímkoliv, co by mohl stalinistický severokorejský režim použít k výrobě atomové zbraně. Ministři zahraničí a obrany Spojených států to oznámili přímo na čáře dělící Korejský poloostrov.

Kamenný výraz toho anonymního severokorejského vojáka za sklem jako by propůjčoval celé události punc naléhavosti. Faktem přitom je, že se na tomto ostře střeženém místě už přes půl století nic neděje. Jen vojáci tu stojí proti sobě.

Tedy přesně řečeno, někdy po sobě vystřelí. Jako například před čtyřmi měsíci, když režim nepředvídatelného diktátora Kim Čong-ila vypálil z miniponorky torpédo na jihokorejskou fregatu.

Upřený pohled na návštěvu

Samozřejmě se tak nestalo tady, v demilitarizované zóně, ale na moři. Zahynulo přitom 46 jihokorejských námořníků. Od té chvíle jsou emoce na poloostrově opět rozpálené do běla.

Američtí ministři obrany a zahraničí, Robert Gates a Hillary Clintonová, včera v zóně navštívili rozdělenou vesnici Pchanmundžom. Hraniční čára tu vede přímo pod některými budovami, za jejichž sklem hlídkují severokorejští vojáci. Jako ten zmíněný muž, který upřeným pohledem sledoval ojedinělou návštěvu amerických ministrů. Bůh ví, jestli však vůbec tušil, kdo ta paní a ten pán jsou.

"Je to tenká linie, ale rozděluje světy, které jsou si na hony vzdáleny," řekla včera Clintonová. "Tady je naše poselství Severní Koreji. Je tu jiná cesta, po které se můžete vydat. Ale dokud tak neučiníte, budou Spojené státy stát při Soulu," řekla a popsala nové sankce, které USA uvalí na pchjongjangský stalinistický režim.

Na ten, dodejme, už západní země uvalily spoustu sankcí. Ale USA nyní ještě přitvrdí.

Cílem nových opatření bude zejména zabránit prodeji nebo nákupu čehokoliv, co by mohlo souviset se severokorejským jaderným programem. A zadruhé, prodeji čehokoliv, co by mohlo posloužit vládnoucí kastě k jejímu obohacení, respektive k luxusnímu životu.

Nicméně znalci situace uvedli, že sankce žádnou změnu nepřivodí. "Ekonomiku KLDR to neochromí, vždyť je tu v platnosti už tolik jiných sankcí," řekl agentuře Reuters Paik Kasoon, expert z vlivného nevládního jihokorejského institutu Sejong, který analyzuje dění na poloostrově. "KLDR podporuje Čína. Ta si změnu nepřeje, není to v jejím zájmu," dodal.

Gates: Nic se tu nemění

Americký ministr obrany Robert Gates, který vesnici Pchanmundžom navštívil už před dvaceti lety, si včera posteskl, jak málo se tu změnilo. "Je neuvěřitelné, jak je to tu stejné. A přitom Jižní Korea mezitím jen prosperuje, zatímco KLDR stagnuje v izolaci," řekl.

USA A JIŽNÍ KOREa chystají manévry

USA a Jižní Korea v neděli zahájí společné vojenské manévry. Cílem je odradit KLDR od případného budoucího útoku. Čtyřdenních manévrů se zúčastní dvě desítky lodí, dvě stovky letadel a 8 000 vojáků. USA nasadí mimo jiné letadlovou loď USS George Washington a moderní stíhačky typu F-22 Raptor.

KLDR to označuje za hrozbu pro region."Takováto cvičení představují velkou hrozbu nejen pro mír a bezpečnost na Korejském poloostrově, ale i pro bezpečnost a mír ve světě," prohlásil severokorejský činitel Ri Tong-il ve vietnamské Hanoji, kde se uskuteční regionální fórum Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN).

Zároveň dodal, že pokud mají USA skutečný zájem na tom, aby se Korejský poloostrov zbavil jaderných zbraní, měly by se spíše snažit o co nejrychlejší obnovu šestistranných rozhovorů, než aby pořádaly vojenská cvičení.

zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video