Bill Clinton (ilustrační foto)

Bill Clinton (ilustrační foto) | foto: AP

Clinton v roce 1996 těsně unikl atentátu Usámových teroristů

  • 86
Bývalý prezident USA Bill Clinton unikl jen o vlásek smrti. Při návštěvě Filipín v roce 1996 nastražili teroristé napojení na Usámu bin Ládina bombu pod most. Prezidentská kolona zvolila na poslední chvíli jinou trasu. Ve své knize to píše americký profesor Ken Gormley.

Clinton byl v roce 1996 ve filipínské metropoli Manile na schůzce Asijsko-pacifického ekonomického fóra. V jeho programu tehdy byla i návštěva místních politiků.

Prezidentská kolona už měla vyrazit, když se ve sluchátkách agentů bezpečnostních služeb ozvalo, že tajné služby zachytily zprávu o bezprostředním útoku na prezidenta. Tajný vzkaz obsahoval slova most a svatba, tedy teroristický kód pro vraždu.

USÁMOVA RODINA SE PO LETECH OZVALA

Manželka a děti vůdce Al-Kajdy žijí na tajném místě v Íránu

Bomba byla připěvněná pod mostem

Kolona okamžitě zvolila jinou cestu a agenti později našli na původní trase bombu připevněnou pod mostem. Vyšetřování odhalilo, že útok zosnovali saúdskoarabští teroristé žijící v Afghánistánu a především muž jménem Usáma bin Ládin.

AUTOR KNIHY O ÚTOKU

"Byl střeženým tajemstvím a věděli o něm jen vybraní členové tajných služeb," řekl profesor Gormley.

I přesto, že členové Al-Kajdy později několikrát připustili, že byl Clinton v devadesátých letech jejich cílem, tak až dosud neexistoval žádný důkaz, že mu od nich hrozilo bezprostřední nebezpečí.

Autor knihy "The Death of American Virtue: Clinton vs Starr" tvrdí, že mu informaci poskytl tehdejší šéf tajných služeb Louis Merletti. "Zmařený pokus o atentát nebyl nikdy zveřejněný. Byl střeženým tajemstvím a věděli o něm jen vybraní členové tajných služeb," píše profesor Gormley.

Mluvčí tajných služeb se k informacím z knihy podle britského listu The Daily Telegraph odmítl vyjádřit. Pravdou ale zůstává, že při filipínské cestě šéfa Bílého domu byly hlášeny dva pokusy o bombové útoky. Jeden na manilském letišti a druhý v dějišti summitu. Oba ale policisté přičítali spíše komunistickým separatistům.

Na Clintona líčila esa Al-Kajdy

Nad odhalením atentátu visí mnoho otázníků. Odborníci si například pokládají otázku, proč Clintonova administrativa atentát tajila, když jím později mohla ospravedlnit raketové útoky na výcvikové tábory Al-Kajdy v Afghánistánu.

VYSPĚLEJŠÍ AL-KAJDA

Bývalá protiteroristická poradkyně americké vlády Marisa Porgesová soudí, že jestli se informace z knihy potvrdí, tak půjde o zlom ve zkoumání Al-Kajdy. Dokázalo by to totiž, že teroristé byli už před 11. zářím daleko vyspělejší, než se dosud myslelo.

Pravdou ale zůstává, že nebezpečí Clintonovi hrozilo na Filipínách vždy. Tady chtěl na Clintona zaútočit i Ramzí Jusúf, který v roce 1993 podnikl útok na Světové obchodní centrum. Nakonec ho ale odradila Clintonova přísná ochrana.

Vraždu Clintona zvažoval v polovině devadesátých let i strůjce útoků z 11. září 2001 Chálid Šejk Mohammad, který v té době žil na Filipínách.

Bin Ládinovo jméno se v devadesátých letech skloňovalo už i ve Spojených státech. Clintonova administrativa byla často kritizována za to, že promarnila několik příležitostí Usámu a jeho komplice chytit. Clinton to odmítá a říká, že byl šéfem Al-Kajdy "posedlý".

Ještě před 11. zářím stála Al-Kajda za několika velkými útoky. Připisují se jí atentáty na velvyslanectví v Keni a Tanzanii a také útok na křižník USS Cole.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video