Clinton si vychutnal svůj triumf

N e w Y o r k - Americký prezident Bill Clinton v noci na dnešek středoevropského času přednesl poosmé a naposledy ve své funkci zprávu o stavu unie a věnoval se hlavně dalšímu vývoji USA v příštím tisíciletí.
"Máme štěstí, že zažíváme tuto historickou chvíli. Nikdy předtím se náš národ netěšil větší prosperitě a společenskému pokroku v době, kdy nemáme téměř žádné vnitřní problémy a ani situace v zahraničí nepředstavuje výraznou hrozbu. Příští měsíc Amerika dosáhne nejdelšího období ekonomického růstu ve své historii," řekl Clinton a dodal, že Spojené státy nesmějí přistoupit na sebeuspokojení, nýbrž musejí prosazovat další pokrok.
Podívejte se na fotografie.

V projevu, který trval přes hodinu a půl a byl mnohokrát přerušován vstáváním kongresmanů a potleskem, Clinton vybídl k potírání bídy, k investicím do zaostalých oblastí ve Spojených státech, k posílení zdravotní péče o děti a starší občany, k investicím do školství a vzdělání, ke zvýšení minimální mzdy, k zajištění bezpečnosti a k přijetí přísnějších zákonů na kontrolu prodeje střelných zbraní.

Clinton si vychutnal triumf
Bill Clinton si vychutnal triumf, který mu poslední léta opepřená vlastními i cizími skandály odepřela. Loni ve stejnou dobou čelil obvinění z křivé přísahy a manipulace svědků v případě sexuálního skandálu s mladou stážistkou Monikou Lewinskou. Za obvinění ho chtěl Senát z popudu republikánů sesadit. Prezident politicky přežil, ale skandál zcela zastínil zprávu poukazující na rodící se ekonomický úspěch Spojených států.

Během své 89minutové řeči byl Clinton 128krát přerušen potleskem. Šlo o nejdelší Clintonovu zprávu o stavu unie. Druhá nejdelší zpráva z roku 1995 trvala 81 minut.

V roce 1998 se skandál s Lewinskou již rozhoříval a v roce 1997 se musel Clinton se zprávou o stavu unie dělit o celonárodní pozornost s případem boxera O.J.Simpsona, nad nímž právě soud vynášel rozsudek. Televizní stanice tehdy půlily obrazovky, v horším případě přepínaly z jednoho živého přenosu na druhý. V roce 1994 zase vybuchla nepříjemná a vleklá aféra Whitewater kolem realitních investic rodiny Clintonových.

V roce 2001, krátce před přísahou nového prezidenta, pošle Clinton Kongresu už jen písemný text zprávy o stavu unie, který bude založen ad acta. Poslední šanci proto Clinton využil dokonale. Nikoli k sumarizaci úspěchů a shrnutí minulých osmi let úřadování, nýbrž k rozvinutí vize, co musejí Spojené státy udělat, aby si podle něho udržely dynamiku vývoje.

Z Clintonova projevu bude těžit i Gore
Za Clintonem seděl viceprezident Albert Gore, který podle pozorovatelů bude moci z prezidentova projevu těžit v probíhající kampani na prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu. Projev totiž obsahoval podstatnou část programu, s níž jdou demokraté do prezidentských voleb, které se budou konat letos na podzim. Republikáni nenavrhují štědré investice do různých vládních programů, nýbrž spíše preferují přímé a paušální daňové škrty.

Clinton v projevu uvedl, že za měsíc budou Spojené státy prožívat nejdelší období ekonomické expanze ve své historii. "Vybudovali jsme novou ekonomiku," zdůraznil Clinton a dodal, že Spojené státy mají naději, že do třinácti let splatí vnitřní zadlužení, poprvé od roku 1835.

Posílení výdajů navržené v Clintonově zprávě (v miliardách USD)
400 - zlepšení systému zdravotní péče
30 - podpora vysokoškolského vzdělání
5 - projekty mimoškolních aktivit pro děti
3 - vědecký výzkum
1,3 - ochrana vodních zdrojů soukromých farmářů

S prosperitou přichází i odpovědnost za její udržení, a toho lze podle prezidenta dosáhnout mimo jiné investicí do vzdělání. Proto Clinton navrhl poskytnout jednu miliardu dolarů navíc do programu předškolní výchovy a třicet miliard dolarů do daňového zvýhodnění pro rodiny s nízkými a středními příjmy, aby se zvýšil počet studentů, kteří si mohou dovolit alespoň čtyři roky vysokoškolského studia.

Investice do zdravotnictví
Za další neméně důležitou investici označil vložení 400 miliard dolarů do roku 2025 do zdravotního systému pro starší občany Medicare, který se začíná prohýbat pod tíhnou výdajů za stárnoucí silné populační ročníky. Zdravotní pojištění je třeba podle prezidenta rozšířit i na děti rodičů, kteří si je nemohou dovolit. S pomocí daňových zvýhodnění chce Clinton také ulevit břemeno rodinám s více dětmi.

V části projevu věnované zahraniční oblasti zmínil Clinton Čínu a Rusko s tím, že v americkém zájmu je, aby obě země byly "stabilní, demokratické a prosperující". Proto jim musejí Spojené státy pomáhat, aby se ubíraly rozumným a moudrým směrem. V případě Číny Clinton vyzval kongresmany, aby nebránili jejímu přijetí do Světové obchodní organizace (WTO).

Spojené státy musejí podle Clintona nadále podporovat dosahování míru ve světě, ale musejí být připraveny i na hrozby, z nichž největší bude v příštích deseti letech představovat organizovaný zločin a terorismus s možným použitím biologických a chemických zbraní. Clinton zdůraznil, že USA budou pokračovat ve vývoji protiraketové obrany, ale současně vybídl kongresmany k ratifikaci Všeobecného zákazu jaderných zkoušek. To americký Senát loni odmítl a vyvolal tím ve světě pobouření.

Prezient USA Bill Clinton vychutnává potlesk na otevřené scéně, který sklidil za svou zprávu o stavu unie

Američtí kongresmani tleskají Billu Clintonovi za jeho zprávu o stavu o unie

První dáma USA Hillary Clintonová, její dcera Chelsea a bývalá baseballová hvězda Henry Aaron tleskají prezidentu Clintonovi za jeho zprávu o stavu unie

Americký prezident Bill Clinton přednáší svou zprávu o stavu unie

Americký prezident Bill Clinton přednáší poslední zprávu o stavu unie ve své funkci. Za ním sedí viceprezident Al Gore a šéf Kongresu Dennis Hastert.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video