Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Členství v komorách poslanci potvrdili

  19:54aktualizováno  19:54
Křik zástupců lékařské komory zřejmě prozatím utichne. Poslanci rozhodli, že lékaři, lékárníci a zubaři musí i nadále dál být členy profesních komor. Zrušení povinného členství v komorách navrhla ODS. Proti se ostře ohradil především David Rath, šéf lékařské komory, která rozhodnutí poslanců uvítala, stejně jako i ostatní lékařské komory. Rath předtím pohrozil i stávkou zdravotníků.

Na program poslední schůze sněmovny zařadil otázku členství v komorách jako součást transplantačního zákona poslanec ODS Marek Benda. To Rath označil za dýku do zad, neboť návrhu nepředcházela žádná diskuse. Návrh vyvolal také kritiku všech dotčených komor.

Česká lékařská komora po hlasování poslanců a mimořádném jednání představenstva oznámila, že žádnou stávku lékařů neplánuje. Nebude ani svolávat mimořádný sjezd, který měl o stávce rozhodnout. ČLK ani nezahájí ani celoplošnou billboardovou kampaň proti předsedovi ODS a Poslanecké sněmovny Václavu Klausovi.

"Protože návrh poslance ODS Marka Bendy neprošel, celá řada aktivit v tuto chvíli není tak aktuálních, abychom je museli provést ze dne na den, nebo z týdne na týden," potvrdil David Rath, prezident komory, jejíž představenstvo bude trvat na stávajících kompetencích.

Benda navrhl zrušit povinné členství v lékařské, lékárnické a stomatologické komoře. Změnu dolní komora nepřijala, ale rozprava naznačila, že mezi poslanci má řadu příznivců. Pro zrušení povinného členství hlasovalo 73 ze 161 přítomných poslanců.

Návrh podle záznamu hlasování podpořili nejen kolegové Bendy z ODS, ale i několik lidovců, unionistů, tři sociální demokraté a komunista Dalibor Matulka. Čelní představitelé ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU v minulých dnech zachování povinného členství v komorách podpořili.

Lékaři rozhodnutí vítají
"Přivítali jsme, že návrh neprošel. Předpokládám, že v této chvíli nebudou akce proti ODS tak aktuální," řekl Michal Sojka za Českou lékařskou komoru.

"Samozřejmě jsem velmi rád, že návrh neprošel," řekl viceprezident České stomatologické komory Pavel Chrz. "Je to dobře," řekl i mluvčí České lékárnické komory Jan Horáček.

Oba potvrdili, že komory zubařů a lékárníků protestní akce nechystají. "Předpokládám, že nebudeme tak razantní, abychom žádali od předsedy ODS a Poslanecké sněmovny Václava Klause omluvu, jak o tom mluvila lékařská komora" řekl Horáček.

Rathovi půjde o hlavu
Vzrušená debata se čeká i na mimořádném sjezdu České lékařské komory (ČLK). Je totiž pravděpodobné, že na něm padne návrh na Rathovo odvolání.

Některým členům komory se nelíbí, že Rath hrozil billboardovou kampaní namířenou proti Václavu Klausovi, pokud by poslanci návrh ODS přijali. Kampaň měla být hrazena z příspěvků ČLK.

ODS - poté, co Rath přirovnal Klause ke Klementu Gottwaldovi, který komory zrušil - zahájila lehký ústup a v úterý sdělila, že otázka členství v komorách pro ni není prioritou.

Většině lékařů návrh nevadí, říká bývalý šéf ČLK
V lékařských kruzích ovšem neexistují jen hlasy proti návrhu ODS. Naopak. Povinné členství v ČLK je podle jejího někdejšího prezidenta Bohuslava Svobody asi přežité. Svoboda uvedl, že se už při vzniku komory hovořilo o tom, že povinné členství bude záležitostí na pět až osm let.

"Jsem přesvědčen, že žádná významná stávková aktivita nevznikne. Více než polovina lékařů je pro nepovinné členství, a to samozřejmě vypovídá i o tom, jaká bude jejich reakce na výzvu k eventuálním protestním akcím," řekl Svoboda.

Ratha podpořila Koalice i ČSSD
Rathův hlasitý předvolební křik, jakkoli budí mezi samotnými lékaři rozporuplné pocity, bude mít zřejmě i tentokrát efekt: v uplynulých dnech jej totiž proti ODS podpořili jak šéfové lidovců a Unie svobody, tak předseda ČSSD Vladimír Špidla a ministr zdravotnictví Bohumil Fišer.

Fišer vytkl návrhu ODS to, že neříká, kdo dosavadní kompetence komor převezme. Komora dnes vydává licence lékařům, aby mohli mít soukromé praxe, zajišťuje jejich vzdělávání a řeší stížnosti pacientů. "Návrh ohrožuje hladký chod celého resortu," prohlásil Fišer.

Soukromí lékaři kampaň odmítají

Sdružení soukromých lékařů Skalpel nesouhlasí s placením kampaně proti předsedovi ODS a Poslanecké sněmovny Václavu Klausovi z členských příspěvků České lékařské komory. "Důrazně protestujeme proti tomu, aby za příspěvky soukromých lékařů byla dělána jakákoli politická kampaň. Pokud by k tomu došlo, jednalo by se o jasné tunelování komory," řekl předseda Skalpelu Jaroslav Henzl.

Komora možná navrhne Rathovo odvolání
V komoře však Rath plnou podporu nemá. Řadě lékařů naopak vadí, že se její vedení politicky angažuje a mluví jejich jménem - čtyřicet tisíc lékařů je dnes totiž v komoře povinně a část jich patří mezi voliče ODS.

Nejnovější Rathovy kroky na podporu povinného členství tak mohou paradoxně vést k tomu, že mezi lékaři naopak zesílí volání po tom, aby členství v komoře povinné nebylo.

Popudem se stal hlavně Rathův návrh, aby komora - za miliony korun vybrané mimo jiné právě na členských příspěvcích - rozpoutala velkou billboardovou kampaň s heslem Volte Václava Klause, volíte Klementa Gottwalda.

Rathův předchůdce Bohuslav Svoboda nevylučuje, že na sjezdu komory návrh na Rathovo odvolání může padnout. "Ta možnost tady samozřejmě je," řekl. "Návrh na jeho odvolání padnout může a velmi pravděpodobně se tak stane."

Česká lékařská komora,
Česká stomatologická a Česká lékárnická komora

Komora je ze zákona garantem etiky a odbornosti v lékařském a lékárenském povolání. Komory jsou samosprávnými nepolitickými stavovskými organizacemi sdružujícími všechny lékaře, stomatology a lékárníky zapsané v seznamech vedených komorami.

- dbají, aby členové komor vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komor,
- zaručují odbornost svých členů a potvrzují splnění podmínek k výkonu lékařského, stomatologického a lékárnického povolání podle zvláštních předpisů,
- posuzují a hájí práva a profesní, sociální a hospodářské zájmy svých členů,
- chrání profesní čest svých členů,
- vedou seznam členů.

Komora může mít vliv i na "nečleny", tvrdí Svoboda
Svoboda Rathovi vytýká, že pod jeho vedením se z komory stává odborová organizace, zatímco má být garantem odbornosti a etiky výkonu povolání.

"Komora musí dodržovat, co jí ukládá zákon. Dnes může lékař získat licenci i bez atestace, když slíbí, že si ji do tří let udělá. To prosadilo nynější vedení," připomněl Svoboda.

Argument komory, že nebude mít vliv na lékaře, kteří nejsou jejími členy, není podle něj zcela pravdivý. "Existují systémy, kde komora má pravomoci i vůči nečlenům, pokud se jedná o porušení etiky či odbornosti."

Svoboda bude prosazovat, aby povinné členství v komoře měli pouze ti, kdo o medicíně rozhodují, tedy vedoucí lékaři v nemocnicích a samostatně pracující privátní lékaři, nikoli tedy lékaři zaměstnanci.

Z komor se stávají odbory, říkají lékaři
Nepovinné členství v lékařských komorách v uplynulých dnech podpořila například představenstva Sdružení praktických lékařů i Sdružení praktických dětských lékařů.

Obě instituce sdružují celkem sedm tisíc doktorů. Také podle nich vedení komory preferuje odborářskou politiku, a tak se prý není návrhu ODS co divit.

"Z komory se stává politická úderná síla za naše peníze," řekl pediatr Milan Kudyn, který je členem představenstva komory v Praze 10.

Poslanec za ODS Milan Cabrnoch, který je lékař, a tedy též povinně člen komory, označil za nepřijatelné, aby komora za jeho peníze dělala kampaň proti straně, jejímž je členem.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Hroch Karl Wilhelm po příjezdu do dvorské zoo zkoušel nový výběh se staršími...
Dvorská zoo přišla o mladého hrocha. Uhynul zřejmě po kousnutí od samice

V zoo ve Dvoře Králové nad Labem uhynul dvouletý samec hrocha Karl Wilhelm. Utrpěl zranění v tříslech zadní nohy, kvůli němuž dostal otravu krve. Hodně toho...  celý článek

Šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš se po těžké autonehodě vrátil do práce
Děkuju andělům strážným, řekl hradní protokolář Kruliš po návratu do práce

Po vážné nehodě v policejním voze, při níž si zlomil dva obratle, se tento týden vrátil do práce zástupce šéfa hradního protokolu Vladimír Kruliš. „Děkuju svým...  celý článek

Ivana Zemanová oznámila na tiskové konferenci strany SPO, že má její manžel...
Zeman může kandidovat na Hrad, nasbírali mu 59 263 podpisů občanů

Prezident Miloš Zeman je druhým kandidátem na post příští hlavy státu, jemuž se už podařilo nasbírat potřebný počet podpisů občanů, aby mohl svůj post...  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Mnoho podobných jich je na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.