Bývalí členové Frakce Rudé armády Burkhard Garweg, Ernst-Volker Wilhelm Staub a...

Bývalí členové Frakce Rudé armády Burkhard Garweg, Ernst-Volker Wilhelm Staub a Daniela Klette na nedatovaném snímku německé kriminálky (19. ledna 2015). | foto: AP

Teroristé z RAF chtěli opět loupit, na stará kolena nemají peníze

  • 64
V Německu se po letech připomněla teroristická organizace Frakce Rudé armády. Tři její členové loni v červnu neúspěšně přepadli dodávku bezpečnostní agentury. Levicovým teroristům pokročilého věku se auto nakonec vyloupit nepodařilo. Němci ale nemusí strach, že by RAF chtěla obnovit činnost.

Trojice postarších útočníků loni v létě pomocí dodávky zablokovala auto bezpečnostní služby na parkovišti poblíž severoněmeckých Brém. Maskovaní lupiči vyskočili ze svých aut ozbrojení dvěma kalašnikovy a granátometem. Poté jeden z nich třikrát na auto vystřelil.

Z bohatého lupu nakonec nic nebylo, ozbrojencům se totiž nepodařilo otevřít dveře obrněného auta. Naštěstí přitom nezranili ani sebe, ani dva zaměstnance bezpečnostní agentury, které auto patřilo.

Po neúspěšných pokusech dostat se k hotovosti nakonec trojice prchla v automobilu Ford Focus. Únikový vůz byl nalezen o týden později v lese poblíž vsi Gross Ippener, asi devět minut cesty od místa činu.

Německá policie nyní informovala, že stopy DNA nalezené ve fordu ji dovedly k trojici podezřelých jménem Ernst-Volker Staub (58), Daniela Kletteová (57) a Burkhard Garweg (nejspíš 47). Všichni patří k takzvané třetí generaci RAF, která byla aktivní v 80. a na začátku 90. let.

Odborníci na RAF se domnívají, že radikálům s přibývajícím věkem docházejí peníze, a proto se rozhodli loupit. DNA Stauba a Kletteové se našlo také při podobném přepadení v Duisburgu v roce 1999.

Žalobci z Verdenu uvedli, že trojice je vyšetřována kvůli podezření z pokusu o vraždu a pokusu o loupežné přepadení. Podle nich neexistuje náznak, že by měl útok teroristické pozadí. „Spíše vycházíme z toho, že trestný čin měl financovat život v úkrytu,“ domnívají se žalobci.

Krvavá léta Německa

Frakce Rudé armády v době své největší slávy útočila na symboly kapitalismu, mezi její praktiky patřily bombové útoky, únosy a vraždy. Jejími terči byli často bankéři, podnikatelé, soudci nebo americké zastoupení v Berlíně.

Teroristé vyhledávali nejen prominenty politické a hospodářské sféry, ale také lidi spjaté s nacistickým režimem. Mezi oběťmi byl například spolkový generální prokurátor Siegfried Buback, šéf peněžního ústavu Dresdner Bank Jürgen Ponto nebo šéf svazu zaměstnavatelů Hanns Martin Schleyer.

RAF má na svědomí 36 obětí, bezpečnostní jednotky během tří dekád činnosti organizace zabily 21 teroristů. Německá justice vynesla nad členy organizace 26 doživotních rozsudků, celkem odsoudila 1 500 spolupracovníků, sympatizantů či členů RAF.

Po smrti tzv. první generace včetně zakladatele Baadera a Meinhofové pokračovaly ve svém boji další dvě generace. Poslední útok organizace spáchala v roce 1993, o pět let později byla rozpuštěna.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video