Členové Iné kafe mají rádi Ukrajinu

  • 2
Kapela Iné kafe patří nyní na Slovensku k nejpopulárnějším. Členové punkrockového sdružení přijali nabídku internetového magazínu iDNES na on-line rozhovor. Na otázky čtenářů odpovídali delšího přemýšlení, snažili se být vtipní a dobře se bavili. "Neřešíme to, oblékáme se jak kdo chce a nemůžeme za to, že Travolta je No1.... Jinak zkus vyprat slovenskou mikinu 3x," odpověděli například na otázku tvaříte se hodně nekonformě a rebelsky, a přitom jste na všech fotkách napomádovaní a ve značkových hadrech. V jedné odpovědi se přiznali, že mají rádi Ukrajinu.Odpovědi na otázky pro skupinu Iné kafe najdete ZDE.

Kapelu zdržela policie
Manažer kapely Roman Fecko volal před 14. hodinou z mobilního telefonu, že se zpozdí. "U Uherského Brodu nás zastavili policisté a prohledávají nám celé auto. Je to hrozné. Moc se omlouvám, ale určitě dorazíme," vzkázal manažer. Tři členové kapely a manažer nakonec dorazili do zlínské redakce před třetí hodinou.

Proti původnímu plánu přijeli ze Slovenska jen tři. "Bohužel jsme se nyní rozešli s naším kytaristou," prozradil manažer skupiny Roman Fecko.

Iné kafe patří v dnešní době k nejhranějším kapelám na Slovensku. V anketě Slávik 2001 se umístila na 3. místě, o rok dříve získala ocenění Skokan roku. Na svých koncertech nyní představuje svoji čtvrtou desku pod názvem Príbeh.

V pátek 7. listopadu bude hrát v malé vesničce na Kroměřížsku v Lubné. O den později se objeví ve zlínském Klubu Golem. Na konci prosince - 21. a 22. pak vystoupí v hudebním klubu Stoun ve Frýdku-Místku a Rock clubu Ohen v Ostravě.

Kapela vznikla v roce 1995. "Tehdy se hodně poslouchali Bad Religion, Green Day, Offspring a tak. Byli jsme obyčejná garážová kapela, takových jsou stovky. V průběhu času se sestava několikrát změnila," říká zpěvák, frontman a zakladatel Vratko Rohoň.

Vratko je skutečnou osobností kapely. Například historie kapely, jak ji popisují na svých oficiálních internetových stránkách http://www.inekafe.sk, začíná na podzim roku 1995: "Vratko prehovorí svojho starého otca, aby mu kúpil elektrickú gitaru a spolu s Maronom (gitara) zakladajú prvú kapelu s názvom Poseidon."

Život kapely je plný neuvěřitelných zážitků, rozchodů a návratů. Kapela měla dokonce na nějakou dobu oficiálně zakázanou činnost. "V červnu 1996 hraje skupina svůj první koncert v bratislavském domě kultury Dúbravka. Následuje koncert v bratislavském Propelleri, kde kapela za používaní hrubých slov za přítomnosti poslanců KDH dostává zákaz účinkování."

Jednou se dokonce členové kapely poperou přímo na pódiu. "Vratko si během jednoho koncertu neustále plete text. Nedokáže se soustředit na hru na kytaru a zároveň zpívat. Po koncertě se Vratko rozhoduje, že bude hrát jen na kytaru a tak se hledá zpěvák. Ve stejný den při návratu kapely z koncertu náhodně zastaví mladíka, který jde z jejich koncertu domů. Nikdo ho nezná. Kapele se zdá, že je podobný Greggu Graffinovi z Bad Religion. Říká si Cibi a za dva dny už nastupuje do kapely jako zpěvák." Cibi po dvou letech kapelu opouští a před mikrofon se vrací Vratko Rohoň.

Skupina Iné kafé vydala čtyři alba - Vitaj! - 1998, Čumil - 1999, Je tu niekto - 2000 a Príbeh - 2001.

Nyní je kapela jen tříčlenná: Vratko - zpěv a kytara, Forus - basová kytara, Dano - bicí.

Slovenská kapela Iné kafe - přebal CD Príbeh

Členové skupiny Iné kafe: (zleva) Tibor, Forus, Dano a Vratko.

Členové skupiny Iné kafe: (zleva) Tibor, Forus, vratko a Dano.

Členové skupiny Iné kafe: (zleva) Vratko, Tibor, Forus a Dano.

Členové kapely Iné kafe při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES. (7.12.2001)

Členové kapely Iné kafe při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES. (7.12.2001)

Členové kapely Iné kafe při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES. (7.12.2001)

Baskytarysta slovenské punkrockové kapely Iné kafe Forus při koncertu ve zlínském klubu Golem. (8.12.2001)

Frontman slovenské punkrockové kapely Iné kafe Vratko při koncertu ve zlínském klubu Golem. (8.12.2001)

Koncert slovenské punkrockové kapely Iné kafe ve zlínském klubu Golem. (8.12.2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video