Na louce Budínka u Dobronína přibylo 64 dřevěných křížů.

Na louce Budínka u Dobronína přibylo 64 dřevěných křížů. | foto: Miroslav Mareš, MF DNES

Členové ČSNS natřeli kříž na památku zabitých Němců na růžovo

  • 1380
Členové České strany národně sociální v pátek natřeli na růžovo kříž k památce německých válečných obětí na louce Budínka u Dobronína. Kromě toho zatloukli do země 64 dřevěných křížů, které mají připomínat oběti nacistického masakru z května 1945 ve Velkém Meziříčí.

Na místo podle reportéra MF DNES dorazila policie, aby věc prověřila. Nové kříže si přišel prohlédnout také starosta Dobronína Jiří Vlach. "Obecně mi žádné kříže nevadí, dotvářejí ráz krajiny," podpořil iniciativu národních socialistů starosta.

"Určitě podám trestní oznámení, protože škoda na kříži a jeho restaurování do původní podoby přesáhne deset tisíc korun," reagoval autor myšlenky postavit kříž ubitým Němcům Milan Litavský. Oznámení na policii dorazilo odpoledne.

Co je ČSNS

Česká strana národně sociální je česká politická strana. Pře se o používání zkratky a názvu s Českou stranou národně sociální 2005 (ČSNS 2005), se kterou nedávno absolvoval pomyslné námluvy Jiří Paroubek. Nakonec ale založil vlastní, novou partaj Národní socialisté - levice 21. století.

Z přebarvení kříže nemá radost ani šéf místní organizace ODS Martin Vyoral, který to označil jako politický útok.

"Růžová barva na kříži je údajně vodou smyvatelná, lze ji odstranit," řekla ČTK policejní mluvčí Dana Čírtková.

K akci na Jihlavsku se přihlásilo deset členů České strany národně sociální. Akci provedli u příležitosti vzniku československého státu, sdělil  místopředseda strany Michal Klusáček.

Růžový kříž za nacisty, 64 menších křížů za Čechy

"Na louce před křížem mrtvých nacistů jsme umístili 64 křížů připomínajících 58 plus šest obětí (nacistického) masakru ve Velkém Meziříčí ze dne 6. května 1945 a také jména některých obcí, které u nás byly za druhé světové války vypáleny a jejichž obyvatelé byli zčásti nebo zcela povražděni a umučeni," řekl Klusáček.

Železný kříž, který nově září růžovou barvou, stojí na louce od letošního léta na památku místních Němců, údajně ubitých po válce revolučními gardami. V lokalitě Budínka byly kosterní pozůstatky Němců údajně zavražděných na konci války z masového hrobu vyzvednuty loni v srpnu.

Podle antropologů tam byla zakopána těla nejméně 13 lidí. Podle některých zpráv byli Němci ubiti lopatami a motykami, ale antropologové to nepotvrdili. Kriminalisté vyšetřují případ od loňského září pro podezření z vraždy.

Na louce si podle něj asi desítka členů připomněla vznik samostatného československého státu, Jana Opletala a Václava Sedláčka, který byl zastřelen 28. října 1939 na protifašistické demonstraci.

"Tím jsme alegoricky vyjádřili, jakou posloupnost dějiny měly. V blízkosti křížů jsme umístili ceduli s popisem. Aby vše získalo na důrazu, natřeli jsme kříž nacistů narůžovo," uvedl Klusáček. Kauzu kříže na dobronínské louce podle něj politická strana sledovala a akci delší dobu připravovala.

Kdo Němce zabil, se zatím neví

Nálezy ostatků, a opakované označení místa křížem, vzbudily v Dobroníně velké emoce. Česká televize v září uvedla, že německé civilisty v Dobroníně nezavraždili Češi, ale německý komunista Robert Kautzinger se svými dvěma syny. Mstil se za to, že ho tamní členové nacistické strany NSDAP poslali do koncentračního tábora. Podle ČT to tvrdí publicista Václav Vlk. Policejní vyšetřovatel kauzy Dobronín Michal Laška naopak stále trvá na tom, že šlo o pomstu Čechů Němcům, uvedla televize.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video