Ruští ozbrojenci podle plukovnice SBU ovládají východ Ukrajiny (28. dubna) | foto: Reuters

Rusové jsou tu, východ Ukrajiny ovládá propaganda, tvrdí členka SBU

  • 286
Obsazování strategických budov, neustálý tlak proruských separatistů a výjimečně i přestřelky a mrtví. Přesně takový pohled se každý den naskýtá jedné ze členek ukrajinské zpravodajské služby SBU, která se na východě země snaží zjednat pořádek. Když poleví násilnosti, hlavní roli podle ní přebírá propaganda a strach obyčejných lidí.

Východoukrajinský Kramatorsk si před pár dny prožil zteč proruských aktivistů. Ti se zde s větším či menším úspěchem pokusili obsadit celou řadu klíčových strategických cílů včetně místního letiště (více o bojích o letiště se dočtete zde). K událostem se vrací i plukovnice Julija (z bezpečnostních důvodů si nepřála zveřejnit své příjmení), se kterou strávili jeden den reportéři serveru independent.co.uk.

Krize na Ukrajině

Julija je členkou ukrajinských zpravodajských služeb SBU, které se na východě země na pokyn vlády snaží zjednat pořádek. V armádě slouží už 20 let a moc dobře ví, že úkol je to přinejmenším nelehký. Když se reportérům snaží popsat situaci v destabilizovaných regionech, rychle stočí řeč směrem na Rusko.

"Máme opravdu mocného souseda, který má obrovské zdroje a chce destabilizovat naši zemi. Rusové postupují podle plánu. Rusové jsou tady, víme i o několika místech, která jim slouží jako základny. Taková je realita," popsala současnou situaci Julija. Zároveň dodala, že členové ukrajinských sil si nejsou jisti ani loajalitou lokálních policejních složek. "Někteří jsou s námi, někteří jsou proti nám a ti ostatní čekají, co se stane. To samozřejmě způsobuje spoustu problémů," myslí si.

Východ Ukrajiny se podle plukovnice potýká také s tím, že původní regionální vlády nedokáží na veřejnost dostatečně rychle a účinně dostat svá stanoviska a pohled na situaci. Proruští separatisté jsou v tomto ohledu mnohem dále. "Je to (z jejich strany) propaganda, ale funguje. Vytvořili určitý mýtus, zejména skrze sociální sítě, což se ukázalo jako velmi efektivní," uvedla Julija.

Pravý sektor jako zosobnění strachu

Jedním z příkladů této propagandy je podle ní rozsévání strachu ze stoupenců extrémně nacionalistického Pravého sektoru. Separatisté již několikrát ohlásili, že zadrželi několik těchto "fašistů a agentů ilegální kyjevské junty", kteří jsou zodpovědní za útoky a zabíjení. Následky této "propagandistické masáže" pocítili členové SBU ihned po svém příjezdu na východ Ukrajiny.

"Když jsme sem poprvé přijeli, místní se nás okamžitě ptali, jestli nejsme členové Pravého sektoru (…) To, co Pravý sektor říká, v podstatě pomáhá Moskvě a separatisté (na východě Ukrajiny) toho využívají, aby zastrašili místní lidi. Nemáme sice žádné důkazy o přímém napojení extremistických organizací na Rusko. Je však zajímavé pozorovat, jak se použití těchto skupin podobá poučkám z protiteroristických příruček KGB z dob Sovětského svazu," myslí si Julija.

Podle plukovnice je zarážející, že i v roce 2014 existuje země, která chce rozšiřovat své území a "obnovit říši". "Jde to proti nedávné historii, která byla o kooperaci, vytváření určitých bloků a politické sítě, která měla zabránit použití síly," uvedla Julija.

Jedním dechem však dodává, že za situaci na východě Ukrajiny jsou stejnou měrou zodpovědné chyby ve vedení zemí na obou stranách – jak Rusku, tak Ukrajině.

Na letišti v Kramatorsku vybuchl ukrajinský vrtulník:

25. dubna 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video