Zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem.

Zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Cizinec propuštěný z azylového zařízení bude mít nárok na čtyři stovky

  • 304
Cizinci, který byl pravomocně odsouzen za spáchání úmyslného trestného činu, bude zrušeno povolení k dlouhodobému pobytu na území České republiky, schválili poslanci. Ti, kteří chtějí získat azyl, budou muset dokládat, že nezavlečou do Česka infekční onemocnění. Po propuštění z azylového zařízení budou mít nově lidé bez peněz nárok na čtyři sta korun.

„Je to proto, aby každý mohl nastoupit na vlak a odjet,“ řekl iDNES.cz předseda výboru pro bezpečnost Roman Váňa z ČSSD, který změnu prosadil do vládního návrhu novely azylového zákona.

Podpořil ji také ministr vnitra Milan Chovanec. „Pokud nyní cizinec opouští azylové zařízení a není přitom vyhoštěn z České republiky, na žádné peníze od státu nemá nárok,“ zdůraznil poslanec Váňa. Neprošel naopak jeho návrh, aby soud musel při opakovaném odsouzení cizince za závažný trestný čin vyhostit.

Buďme k uprchlíkům vstřícnější, vyzývá migrační manifest

Ministerstvo vnitra bude moci také poskytovat dotaci obcím, na jejichž území se nacházejí zařízení pro zajištění cizinců, což prosadil předseda Sněmovny Jan Hamáček ze sociální demokracie. O výši dotace rozhodne vláda.

Vládní návrh, pro který hlasovalo 154 ze 156 přítomných poslanců a nikdo nebyl proti, počítá s tím, že cizinci budou muset dokládat, že nezavlečou do Česka infekční onemocnění. Má to podle vlády zlepšit ochranu před šířením závažných nemocí ze zahraničí.

„Samozřejmě to neznamená, že ten papír bude muset mít v ruce, když ho policisté zadrží třeba ve vlaku, kterým se snaží přes Českou republiku dostat do Německa. Stačit bude zdravotní prohlídka až v Česku,“ řekl iDNES.cz šéf výboru pro bezpečnost Váňa.

Zákona předpokládá, že se sníží maximální doba, kdy žadatelé o udělení mezinárodní ochrany nemohou pracovat. Zatím tato lhůta činí 12 měsíců, podle evropských směrnic to však může být nejvýš devět měsíců, v Česku bude nově zkrácena na šest. Omezení přístupu na trh práce je podle vlády jedním z nástrojů proti zneužívání azylového řízení. „V Německu zpřísňují azylový zákon, my ho zmírňujeme,“ podotkl v parlamentní rozpravě komunistický poslanec Miroslav Opálka.

Kdo se v cizině dopustil krutého činu, nemá na azyl nárok

Uprchlický tábor v Bělé pod Bezdězem

Zákon počítá i s tím, že bude možné zajistit žadatele v případě důvodného podezření, že by představoval nebezpečí pro bezpečnost státu. Novela dává právo odmítnout žadatele v případě, pokud se v cizině dopustil zvlášť krutého činu, i když byl spáchán s politickým cílem.

Zastavit zcela udělování azylu nelegálům navrhoval neúspěšně poslanec za Úsvit - Národní koalici Martin Lank. „Azylová pravidla jsou zoufale zastaralá,“ kritizoval poslanec Úsvitu. „Nemůže mít nárok na azyl ten, kdo nerespektuje právní řád České republiky, kdo nerespektuje naše pravidla,“ řekl doslova Lank.

Navrhoval přitvrdit azylový zákon tak, aby nárok na dlouhodobý pobyt neměl cizinec, který spáchal na území ČR byť jen přestupek. Přičemž upozornil, že takovým porušením pravidel je už nelegální překročení hranice České republiky. Fakticky by to znamenalo, že by azyl nemohl dostat prakticky nikdo z uprchlíků, kteří nyní míří do Evropy ze Sýrie nebo z Afriky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue