Cizincům ubudou překážky

Cizincům zřejmě už v lednu odpadne množství překážek, které jim nachystal zákon o pobytu cizinců, jenž platí od začátku tohoto roku. Rozsáhlou novelu tohoto zákona, považovaného za diskriminační, ve středu schválila vláda. Zjednoduší nejen vstup do republiky, ale hlavně budou zmírněny požadavky týkající se cizinců, kteří zde dlouhodobě žijí.

Co přinese novela zákona o pobytu cizinců

* součástí hraniční průvodky už nebude fotografie
* při žádosti o vízum už nebude nutný doklad o zaplaceném zdravotním pojištění
* děti narozené cizincům s trvalým pobytem budou mít automaticky nárok na stejné pobytové povolení
* na české velvyslanectví nebudou muset jezdit lidé, kteří si budou chtít pouze změnit účel pobytu
* ruší se rok 2000 jako rok nula, od kterého se všem začala počítat doba nutná k získání trvalého pobytu
* lhůta pro žádost o prodloužení pobytu se prodlouží na 76 dní

S novelou zákona jsou organizace, které nejvíce bojovaly za její přijetí, spokojeny. Předkladatel zákona, ministerstvo vnitra, totiž vyslyšel téměř všechny návrhy na změny. "Velmi mě to potěšilo," řekl vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl. Anna Grušová by však uvítala, kdyby novela vstoupila v platnost ještě na podzim, a nikoli až příští rok. "Jsou drobnosti, které by se daly vylepšit, ale novela je podstatné zlepšení," řekla Grušová.

Rada vlády pro lidská práva považovala za diskriminační například možnost žádat o všechna povolení k pobytu jen na českých ambasádách v zahraničí. Tam museli jezdit i lidé, kteří právě uprchli z válečným konfliktem zmítané oblasti.

Rada také kritizovala ustanovení, podle nějž rok 2000 byl pro každého datem, odkdy se začala počítat lhůta pro získání trvalého pobytu. Mnohým lidem, kteří zde už žili třeba osm let, se tyto roky anulovaly.

Ministerstvo také zrušilo podmínku, že cizinci musí k žádosti o vízum přikládat doklad o zaplaceném zdravotním pojištění. To se však nelíbí nemocnicím, kterým nepojištění zahraniční pacienti často zůstávají dlužni velké částky.

Výhrady má i Grušová. Dosud totiž není vyřešeno, zda budou moci cizinci se statusem strpění pracovat, či nikoli. Problém má vyřešit ministr práce a sociálních věcí. "Myslím, že by mohli mít nárok i na zaměstnání, i když je to vzhledem k nezaměstnanosti problematické," řekl ředitel oddělení zahraniční zaměstnanosti Miloš Tichý.

Dosavadní zákon odrazoval v podstatě všechny typy zahraničních návštěvníků: vědce, umělce i obchodníky. Podle Anny Grušové z  Českého helsinského výboru však nejvíce těžkostí přinesl uprchlíkům, kteří se zde usadili před několika lety. "Nikdo o nových podmínkách nevěděl, a tak mnozí přišli o svá povolení k pobytu, anebo je naopak množství přísných předpisů natolik otrávilo, že odešli," říká Grušová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video