Cizinců pracujících načerno přibývá

  • 2
Praha - V metropoli se zvyšuje počet cizinců, kteří pracují načerno a jsou napojeni na mafiánské skupiny. Týká se to zejména lidí ze zemí bývalého Sovětského svazu. Praha je přitahuje hlavně proto, že je tu ve srovnání s jinými částmi republiky menší nezaměstnanost, tedy více volných míst. Největší poptávka po ukrajinské pracovní síle je mezi stavebními firmami. Nelegální zprostředkovávání práce Ukrajincům často vyšetřuje česká i ukrajinská policie.

Vinu však nelze svalovat jen na cizince. Mnozí čeští podnikatelé totiž ochotně využívají laciných "černých" zaměstnanců, kterým platí jen almužnu (i z té si svůj díl strhne zprostředkovatel) a navíc za ně neodvádějí pojištění. Proto se zdokonaluje souhra mezi gangy, které svým krajanům hledají protizákonně práci, a českým i podnikateli.

Podnikatel, který nedovoleně zaměstná cizince, může být potrestán až čtvrtmilionovou pokutou. "Jestliže ho přistihneme opakovaně, můžeme mu napařit až milion," uvedl zástupce ředitel pražské pobočky úřadu práce Jindřich Kuda.

V některých případech však bývají kontroloři úřadu práce, jak Kuda sám přiznal, na nelegální pracovníky krátcí. "Přijdou ke stánku rychlého občerstvení a zjistí, že tam prodává cizinec. Ten jim ale řekne, že jenom na chvíli zaskakuje za kamaráda. Pak se cokoli těžko dokazuje."

Donedávna byla centrem zprostředkování práce cizinců vyhlášená holešovická černá burza. To se nyní podle Vladimíra Podroužka z Cizinecké policie změnilo. Podnikatelé dají zprostředkovatelům své požadavky, a ti jim vyhledají vhodné lidi už přímo v jejich domovské zemi," řekl Podroužek.

Společně s úřadem práce provedla cizinecká policie v minulém roce v Praze jedenatřicet akcí, při kterých převážně na stavbách a ve stravovacích zařízeních zkontrolovala na půl druhé stovky zahraničních dělníků. "Z toho pětadvacet, u nichž jsme zjistili, že jsou v České republice nelegálně, jsme vyhostili," dodal Podroužek.

Cizinci leckdy pracují jen za třicet korun na hodinu

Irina Mukačeva, která absolvovala Vysokou školu ekonomickou ve Lvově, žije v Praze již deset let a nakonec si našla místo odpovídající jejímu vysokoškolskému vzdělání - pracuje jako asistentka ve firmě, která dováží potraviny. Sama však také začínala v hospodě u mytí nádobí. Dobře ví, že většina jejích krajanů může o štěstí, které potkalo ji, jenom snít.

"Je běžné, že vysokoškoláci od nás tady dělají u lopaty, ale pořád si vydělají víc než doma, i když berou třeba jen sedm tisíc měsíčně," říká. "Víte, Češi by si měli uvědomit, že drtivá většina z nás jsou slušní lidé, kteří sem přišli za prací, protože doma by neuživili rodiny," tvrdí Irina.

Aby mohl cizinec v Česku pracovat, potřebuje dlouhodobé vízum, které se mu vydá na základě požadavků zaměstnavatele. Pak dostane pracovní povolení a po splnění těchto dvou podmínek mu nakonec cizinecká policie vydá povolení k pobytu.

Pracovní povolení vydává úřad práce. Podle zástupce ředitele pražské pobočky Jindřicha Kudy souhlas k zaměstnání cizinců podnikatel dostane, pokud nemůže na dané místo sehnat českého občana. "Většinou to povolíme stavebním firmám, protože zedníků je opravdu málo," řekl Kuda.

Tito lidé pracují za těžkých podmínek, podle Vladimíra Podroužka z Cizinecké policie si vydělají třicet až padesát korun za hodinu a bydlí často v špatných ubytovnách, ale pořád se mají lépe než ve své vlasti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video