Česká národní banka padělky označila známkou tři, tedy jako zdařilé.

Česká národní banka padělky označila známkou tři, tedy jako zdařilé. | foto: Artur Janoušek, MF DNES

Cizinci zaplatili v Česku stovkami falešných stoeurovek, tvrdí žalobce

  • 8
U Krajského soudu v Ústí nad Labem začal proces s dvěma cizinci, kteří po celém Česku platili mimořádně zdařilými padělky stoeurových bankovek. Oklamali prodavačky ve všech velkých obchodních řetězcích. Rus Igor Franz s Tádžikem Alexandrem Bernhardtem takto podle obžaloby způsobili škodu přes 806 tisíc korun.

"Do Česka jsme jezdili za nákupy, zboží je tady levnější," tvrdil soudu Igor Franz. Na dotaz, proč jezdili z Německa, kde oba žijí, nakupovat i hluboko do českého vnitrozemí, odpovědět neuměl. "Já Česko neznám. Když jedete za nákupy, tak není všechno, co chcete v jednom obchodě. Musíte do dalších," snažil se přesvědčit soud.

Dvojici policie zatkla 19. ledna v půl sedmé večer v Berouně. Ve Franzově Volkswagenu Passat policisté našli ukrytých devadesát falešných stoeurovek. "Vůbec nevím, jak se tam dostaly," tvrdil soudu. Stejně reagoval na otázku, proč měl padělek i v peněžence.

"V životě jsem ani jednou neporušil zákon, neměl jsem ani žádné známé v kriminále. V Německu mám ženu a dvě děti, osm let pracuji ve firmě. Nemám důvod porušovat zákon," dušoval se.

Druhý obžalovaný Alexander Bernhardt odmítl vypovídat úplně. Oběma hrozí až dvanáctiletý trest. Dodnes není jasné, odkud padělky brali a kdo je vyráběl.

Padělky neodhalila ani UV lampa

Podle obžaloby do Česka jezdili s falešnými stoeurovkami od 31. května 2010. Jen výčet míst, kde penězi platili, zabírá 34 stran obžaloby. Při svých cestách projeli deset krajů. Například od 2. do 6 srpna 2010 stihli projet Vysočinu, Moravskoslezký, Jihomoravský, Olomoucký a Jihočeský kraj a jen za těchto pět dní udali falešné stoeurovky do oběhu ve 125 případech.

Za falešné peníze tankovali, nakupovali ve všech velkých obchodních domech, drogeriích, módních buticích. V naprosté většině uspěli. Česká národní banka ohodnotila padělky stupněm tři na pětistupňové škále, tedy jako zdařilé.

"Jsou skutečně kvalitní, mají všechny ochranné prvky," uvedla soudkyně Jana Kurešová. Navíc některé pokladní sice byly proškolené a věděly, že jsou v oběhu falešná eura, jenže za pokladnu chodily i brigádnice bez zkušeností.

"Jeden u mě platil tyčinky Snickers a cigarety Marlboro. Za nákup do sta korun platil stoeurovkou. Obrátil jsem se na kolegyni, jestli to můžu vzít. Řekla, že jo," popsal soudu jeden z prodavačů.

Kolegyně mezitím dostala další bankovku od druhého obžalovaného. Dala ji pod UV lampu a zdála se jí být v pořádku. Škodu tak uhradit nemuseli. "Řekli mi, že padělek je kvalitní," vysvětloval muž.

Nepomohla ani speciální fixa

Padělky nepoznali ani vedoucí obchodů, kterým volali nedůvěřiví pracovníci od pokladen.

Například v Tesku ve Frýdku-Místku pokladní mužům nejprve namítala, že sto eur nepřijme, protože cena nákupu musí překročit polovinu hodnoty bankovky. "Muž ale nerozuměl, nebo nechtěl," řekla. Použila proto speciální fixu, po které by měl padělek zčernat. Bankovka ale nezčernala, a tak pokladní nabyla dojmu, že je bankovka pravá.

Při vyšetřování případu se také ukázalo, že mnohde nejsou na padělatele vůbec připravení. Stoeurovku pokladní většinou přijímali poprvé a neměli s ní zkušenosti. "Neškolili nás, žádné zařízení na rozpoznání padělků nemáme a ani na to není čas," vypověděla žena z Penny Marketu v Plané.


Video