Cizinci budou smět prolévat krev za Itálii

  • 6
Itálie bude přijímat cizince do svých ozbrojených sil. Mohla by mít i svou cizineckou legii. Je to nouzové řešení, které má vyřešit hlavní problém italské armády: nedostatek vojáků. "Myslím, že Itálie bude brzy muset otevřít dveře do své armády cizincům. Proč by nemohli jednu brigádu vytvořit Albánci," prohlásil ministr obrany Antonio Martino. Podle jedné studie obranného institutu Istrid chybí v Itálii přinejmenším 10 000 vojáků.

Stále méně početné populační ročníky, zrušení povinné vojenské služby od roku 2006 a nezájem mládeže o kariéru vojáka z povolání, to vše povede pravděpodobně už brzy k velkým problémům. Proto ministr obrany pomýšlí na řešení, které počítá se zahraničními legionáři.

Při rozhovoru s britským deníkem Daily Telegraph ministr Martino přišel s návrhem, který v Itálii určitě vyvolá polemiku. "Základní vojenská služba má být v Itálii definitivně zrušena od roku 2007. Já bych to ale uspíšil na rok 2004." Podle ministra desetiměsíční služba zemi nic nepřináší, je "jakousi daní z času zaplacenou mladými občany", kteří se navíc nic nenaučí. "V současné době máme 300 000 vojáků a to je podle mého názoru moc.

Britové mají Gurkhy, Francouzi cizineckou legii a nevidím důvod, proč bychom my třeba nemohli vytvořit Brigádu albánskou s tím, že by po jistém počtu odsloužených let tito vojáci mohli dostat italskou příslušnost. Nevidím na věci nic skandálního," dodal Martino.

Odlišný postoj Berlusconiho vlády v některých základních vojensko-politických otázkách se tak začíná projevovat konkrétně. Ministr obrany Antonio Martino během posledních dvou dní učinil dvě důležitá prohlášení: "Domnívám se, že úkoly tzv. Evropské síly rychlého nasazení by měly být omezeny, a nikoliv rozšířeny," prohlásil.

"Důvodem je, že když něco funguje, tak je zbytečné to nahrazovat něčím novým. Struktura NATO je funkční, osvědčila se v kritických situacích, zatímco evropská bezpečnostní politika doposud neexistuje. Proto si myslím, že by funkce Evropské síly měla být velmi omezena."

Italské opoziční levici se věc nelíbí. Tajemník demokratické levice Piero Fassino řekl, že "se potvrzují naše obavy z toho, že se italská zahraniční politika odklání od tradiční evropské spolupráce s Francií a Německem a sází nekriticky na G. Bushe a Tony Blaira". A nedostatek vojáků se má vyřešit zvýšením platů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Brigáda, NATO, Plat

Video