Civilní služba skončí o Vánocích

  • 26
Vláda posílá poslancům návrh na zrušení civilní služby. Civilkáři budou propuštěni 22. prosince. Těm, kteří službu nestihli splnit, bude prominuta. Civilní služba zřejmě skončí zároveň s povinnou základní vojenskou službou. Zákon musí ještě schválit parlament a prezident.

DÁLE ČTĚTE:
Upište se armádě, radí novodobí verbíři

Od začátku roku 2005 budou v armádě sloužit už jen profesionálové, rozhodla o tom rovněž vláda. - více zde

Civilní služba má  být odpuštěna i těm, kteří na ni zatím nemohli nastoupit, nebyli povoláni nebo jim byl nástup odložen. V trestním zákoně se rovněž zruší trestné činy související s civilní službou a z trestního řádu vypadnou ustanovení o přerušení či odkladu trestu.

"Organizace, ve kterých civilkáři v současné době působí, se budou muset s jejich odchodem vypořádat samy," sdělila mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Prejdová.

Ministerstvo podle ní uvažuje, že by vojáky na civilní službě mohli nahradit například absolventi, kteří by tak vykonali absolventskou praxi. "Tato místa se dají využít také v rámci aktivní politiky zaměstnanosti," doplnila.

Ke konci března ministerstvo evidovalo téměř čtyřicet tisíc mužů, kteří jsou povinni vykonat civilní službu. "Z toho ji vykonávalo 8 634. Na povolání čekalo 31 306," dodala.

Civilkáři zatím pomáhají ve zdravotnictví, sociálních službách, při ochraně životního prostředí či například v knihovnách.

Spisy o mladých mužích, kteří civilní službu vykonávali, má shromažďovat ministerstvo práce a sociálních věcí.

Uschová je do té doby, než bude evidovaným 80 let. Údaje poslouží pro důchodové pojištění nebo jako důkaz pro případné odškodnění, pokud by výkon služby ovlivnil zdravotní stav.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video