Zpřístupněny budou dosud tajné dokumenty o rozvědce z let 1948-1989. Ilustrační foto

Zpřístupněny budou dosud tajné dokumenty o rozvědce z let 1948-1989. Ilustrační foto | foto: Václav Pancer, MF DNES

Civilní rozvědka zpřístupnila další dokumenty o StB

  • 11
Unikátní dokumenty z historie české špionáže jsou ode dneška přístupné na internetu. Na stránkách Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) se otevřel přístup k informacím o fungování komunistické rozvědky i o jednotlivých případech z let 1948-1989.

Najevo vyjdou podrobnosti o spolupráci Státní bezpečnosti se sovětskou KGB a dalšími rozvědkami socialistických zemí. Například spolupráce a součinnost StB s KGB vznikla v roce 1950.

V jednom z dokumentů se uvádí, že československou Státní bezpečnost vlastně formovala sama KGB prostřednictvím svých poradců. A pod jejich vedením pak StB spolupracovala i se službami dalších zemí, vždy v zájmu KGB.

Spolupráce se sovětskou rozvědkou ochladla v letech 1968-1969. Po personálních změnách ve vedení prakticky ustala. Po vstupu vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 se sovětští tajní začali opět o ty československé více zajímat.

KGB už nechtěla připustit opakování podobných problémů a od roku 1970 kontrolovala činnost tajných služeb v dalších socialistických zemí komunistického bloku. Až do roku 1978 to dělala formou pravidelných porad rozvědek všech zemí Varšavského paktu.

Další dokumenty v archívu ÚZSI vypovídají o tom, jak Státní bezpečnost bojovala proti Vatikánu a církvi, jaký byl vztah k vládnoucí KSČ nebo jakou činnost vyvíjela proti opozici.

Přes internetovou stránku Úřadu pro zahraniční styky a informace budou přístupné dokumenty z let 1948 až 1989. Jen v několika případech rozvědka zveřejní také dokumenty od roku 1945 do roku 1948.

Některé dokumenty nejsou přístupné kvůli citlivým údajům o cizincích, zahraničních diplomatech nebo o budování zahraničních tajných služeb a jejich zabezpečení, tvrdí mluvčí ÚZSI Bohumil Šrajer.

Někteří historikové výběr zpřístupňovaných dokumentů kritizují a úřad obviňují z toho, že bezdůvodně zatajuje důležité informace.

Loni v říjnu civilní rozvědka otevřela v Praze veřejnou badatelnu, ve které mohou zájemci na počítačích studovat dokumenty o činnosti První správy Sboru národní bezpečnosti (SNB) v roce 1989, v době Pražského jara 1968, ale také během boje StB proti československým emigrantům. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video