Civilkáři mají mít tvrdší režim

  • 126
Žádosti o civilní službu budou zkoumat komise. Organizace, které zneužívají práce civilkářů, budou platit pokuty. Nový zákon má režim alternativní vojenské služby přitvrdit. Špatná zpráva pro mladíky, kteří se chtějí "vyhnout" základní vojenské službě: nastoupit do civilní služby místo vojny by mělo být napříště mnohem těžší.

Vláda včera schválila věcný záměr zákona, který přitvrdí režim civilní služby, do konce dubna ministerstvo práce a sociálních věcí vypracuje paragrafované znění předlohy. Zákon se tedy z největší pravděpodobností do parlamentu dostane až po volbách.

Zatímco dosud stačilo, aby muž oznámil, že mu v nástupu do vojenské uniformy brání jeho přesvědčení, s novým zákonem budou jeho prohlášení zkoumat komise při okresních či krajských úřadech.

"Dnes mladík pouze úředně oznámí, že kvůli náboženskému vyznání nebo morálnímu přesvědčení odmítá vojenskou základní službu. Nikdo jeho tvrzení nezkoumá. Z vlastní zkušenosti nevím o tom, že by vojenská správa někomu civilní službu odepřela," popsal současnou praxi Pavel Krystl, šéf odboru krizového řízení Prahy 5.

I proto se počty zájemců o alternativní vojenskou službu v devadesátých letech ztrojnásobily. Krušnější časy by však měly nastat i těm, kteří se na civilní službu nakonec dostanou.

Jejich práci budou přímo v terénu pravidelně sledovat kontroly. "Jejich pracovní morálka je nízká. Berou to jen jako nutné zlo," konstatoval Josef Lomička z odboru krizového řízení pražského magistrátu s tím, že se na civilkáře množí stížnosti institucí, v nichž pracují.

Nová právní úprava má také přesně upravit postihovaní "lajdáků" - například prodloužením služby nebo trestním stíháním. Tresty by však neměly hrozit jen civilkářům, ale i organizacím, jež jejich práci zneužívají.

Podle zákona totiž mladíci mohou vykonávat pouze pomocné práce, ale mnohdy jsou zaměstnaní jako odborníci, například na školách vyučují výpočetní techniku.
Předloha počítá s tím, že takové instituce budou úřady trestat až půlmilionovou pokutou.

"Pokud úřady něco podobného zjistí v současnosti, mohou jen organizacím místa civilkářů zrušit," podotkl Krystl. Mluvčí kabinetu Libor Rouček uvedl, že podle předlohy by mohla být civilní služba nově v určitých případech zkrácena těm, kteří ji nenastoupili do svých 38 let.

Zároveň se má rozšířit okruh organizací, kde lze na civilní službu nastoupit, i okruh činností, které je možné jako náhradu za povinnou vojenskou službu vykonávat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video