Civilkáři končí. Neví se, kdo je nahradí

  • 14
Civilní služba definitivně končí, rozhodla vláda. Pro nemocnice a sociální ústavy to bude citelná ztráta. Ještě necelých sedm měsíců a 8634 míst pro civilkáře škrtem pera zmizí. Civilní služba se 22. prosince stane minulostí.

Všichni mladí muži, kteří ji dosud vykonávají v nemocnicích, sociálních ústavech, na úřadech či u nevládních organizací, budou propuštěni.

A dalším třiceti tisícům mužů, kteří na nějaké místo civilkáře čekají, bude služba definitivně prominuta. Stejně tak i tresty těm, kteří se jí dosud vyhýbali.

Mnohé nemocnice a ústavy tak čekají krušné časy. Civilkáři v nich dělali těžkou práci, například zvedali a vozili pacienty. A jejich odchod stát nenahradí.

"Organizace se s tím budou muset vypořádat samy," řekla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Prejdová. Nicméně navrhla: "Mohli by je nahradit například absolventi, kteří potřebují získat praxi, a také lidé evidovaní na úřadech práce."

Jenže sehnat mezi nezaměstnanými takové lidi, kteří se pro práci ve zdravotnictví a sociální oblasti budou hodit, může být, zejména v Praze, kde o práci není taková nouze, problém.

"Kvalita lidí je v této branži velmi důležitá. Já měla vždycky štěstí na perfektní kluky z civilky, jejich ztráta bude citelná," uvedla vrchní sestra interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Světlana Krutská.

A je tu ještě jeden problém: peníze. Zatímco civilkář se musel spokojit s částkou kolem tří tisíc korun měsíčně, ostatní nastoupí za regulérní mzdu. "Budu žádat magistrát o navýšení mzdových prostředků o jeden a půl milionu korun ročně," prohlásil ředitel domova důchodců v Praze 10 Eduard Kaplan.

Devatenáctiletý civilkář Michal Němec, který pracuje ve fakultní nemocnici v Ostravě a chce v ní zůstat jako zaměstnanec, se už těší: "Po mnoha měsících, kdy jsem bral tři a půl tisíce korun, začnu dostávat slušnější plat."

Stát se odvodů a záložáků nechce vzdát
Zrušení povinné vojny ještě neznamená, že se muž či žena nemůže nedobrovolně ocitnout ve vojenské uniformě.

Vyplývá to z nového branného zákona, který schválila kvůli profesionální armádě vláda. Ačkoliv tedy bude mít Česko už od 1. ledna 2005 jen profesionální vojáky, nový zákon počítá dál s odvody.

"Odvodní povinnost platí jen tehdy, když bude ohrožena země, anebo ve válečném stavu," vysvětluje Drahomíra Nová z tiskové služby ministerstva obrany. Vyhýbání se odvodu přitom zůstane trestným činem. Ani pro vojáky v záloze se nic nemění.

Armáda je hodlá i nadále povolávat na pravidelná cvičení. Vláda přijala spolu s branným zákonem i další normu, podle níž uchazeči o práci u policie či u hasičů již nemusí základní vojenskou službu absolvovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video