Poslední vojáci základní lsužby

Poslední vojáci povinné základní služby opouštějí v autobuse základnu v Olomouci. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Civiiil! naposled zahřmělo z kasáren

  • 16
Základny v celé České republice opustily ráno necelé dvě tisícovky vojáků základní vojenské služby. Jako poslední si dopřáli tradiční odpočítávání a pokřik "Civiiil!". Další "záklaďáci" už na vojnu nenarukují. Povinná vojna v českých zemích skončila po 136 letech.

"Deset,devět... tři, dva, jedna, civiiil," ozývá se hromově krátce po sedmé ráno z nástupiště na záchranné a výcvikové základně v Olomouci.

Stejně jako v dalších sedmdesáti jednotkách v zemi se tady loučí s posledními vojáky základní služby. Mohutný pokřik si tady před propuštěním do civilu každou chvíli dopřává jednadvacet mladíků.

"Těším se domů, ale vojna mi dala spoustu zkušeností. Určitě jsme měli větší pohodu, než záklaďáci před námi," říká jednadvacetiletý Lumír Jiříček z Frýdku-Místku. Půl roku podle svých slov prakticky jen uklízel a další měsíce strávil v kuchyni.

Poslední dny na vojně strávil podle svých slov v zcela normálním režimu. S kolegy plnil úkoly jako po celou dobu služby, až v úterý slavnostně poobědval s velitelem základny a při slavnostním nástupu se ním a s jeho kolegy rozloučila celá olomoucká rota.

Do nového dne, kdy skončí jejich služba, se probudili už v šest hodin. "Odevzdávali jsme poslední zbytky výstroje a uklidili pokoje," popisuje poslední den na vojně Jakub Molín z Komorní Lhotky.

Ještě za tmy pak velitel základny všem předal pamětní listy. "Byli ještě poučeni, že se musí ohlásit na úřadě práce a přehlásit se k nové zdravotní pojišťovně," konstatuje mluvčí olomoucké základny František Nepšinský.

Až do půlnoci s armádou
Krátce před půl osmou ráno nasedají všichni do armádního autobusu, který je zaveze na vlakové nádraží. Celý den ještě patří k armádě, která se o ně musí postarat.

"Dostali s sebou nějakou studenou stravu v konzervách a musíme jim uhradit cestu do místa bydliště," říká Nepšinský.

V autobuse opět propuká bujaré veselí a pokřik o civilu. Jen tradiční pentle uvázané na čepicích chybí. Těmi se mohou propuštění záklaďáci okrášlit až za branami základny.

"Je to super, ale vojna mi bude chybět. Jak přijedu domů, přivítám se s rodiči. Večer pak konec vojny pořádně oslavíme s přítelkyní a kamarády," plánuje Jakub Molín.

"Je to divný pocit. Už nikdy žádní záklaďáci nepřijdou. Mezi touhle poslední skupinou byla řada dobrých vojáků," říká nostalgicky mluvčí základny Nepšinský. U armády je šestadvacet let, příští rok bude pro něj prvním bez vojáků základní služby.

Podobně dnes ráno vypadalo rozlučení u většiny armádních jednotek v celé zemi. Záklaďáky propustilo do civilu 71 útvarů a zařízení v 35 posádkových městech, včetně Prahy. Společně s povinnou vojenskou službou skončila i civilní služba v nemocnicích, školách a dalších zařízeních.

Ministr obrany Karel Kühnl se s vybranými vojáky základní služby symbolicky rozloučil na začátku prosince přímo na Pražském hradě. Poslední voják základní služby pak podal ministrovi poslední hlášení v úterý ve Strakonicích. - více zde

Slavnostní nástupy probíhaly během listopadu prakticky ve všech posádkových městech. - více zde

Od roku 2005 se chce armáda spoléhat už jen na profesionály. V roce 2008 bude v armádě sloužit 35 tisíc lidí - 26200 vojáků a 8800 občanských zaměstnanců.

, natoaktual.cz

Video