Jan Palouček tvrdí, že s případem Ondřeje a Aničky nemá hnutí nic společného.

Jan Palouček tvrdí, že s případem Ondřeje a Aničky nemá hnutí nic společného. | foto: Svět grálu

Cítím to, co každý otec, tvrdí zástupce Hnutí Grálu

Policie při pátrání po 13leté Aničce naznačila spojitost mezi komunitou Hnutí Grálu a zmizením dívky. Zástupce vedoucího Hnutí Grálu v ČR Jan Palouček to naprosto odmítá. "Tyto lidi neznám. O jejich existenci jsem se dozvěděl před několika dny se sdělovacích prostředků," říká.

JAN PALOUČEK ODPOVÍDAL ZDE

Jan Palouček přesto přiznal, že hnutí s rodinou nějaké kontakty mělo. "Kateřina Mauerová se (u nás) objevila před jedenácti lety a asi po dvou setkáních kontakty s Hnutím Grálu skončila," vysvětluje Palouček.

Její sestru Kláru ale nezná. Trvá na tom, že společenství nemůže nijak souviset s případem Anny a Ondřeje. - více zde

Média nás nálepkují
Vyvrací také spekulace, které média v souvislosti s hnutím a kuřimským případem rozvíjejí. Zákaz posílání dětí do školy podle něj praktikoval pouze J. D. Dvorský, od kterého se hnutí od samého počátku naprosto distancovalo.

Stejně tak odmítá, že by svazování a zavírání dětí bylo mezi členy komunity zvykem. "Je to podle mého názoru projevem psychické poruchy." Takoví lidé existují všude - i mezi ateisty," říká Palouček.

Děti příznivců Hnutí Grálu podle něj navštěvují normální školy. "Neznám v Hnutí Grálu případ takového zacházení s dětmi," dodává.

Myšlenkový postup Mauerové nechápe, podle něj se jedná o nějakou osobní úchylku. "Cítím totéž, co normálně cítící člověk a otec dětí," odpovídá na otázku, co si o případu zmizelé Aničky myslí.

Vedeme bezúhonný život
Cílem filozofie hnutí je podle Paloučka působení jednotlivce tak, aby byl prospěšný společnosti. "Na prvním místě stojí důraz na bezúhonný občanský život a snaha působit ne snad příkladně, ale tak, jak by člověk měl. Z toho hlediska je naprosto absurdní spojovat hnutí s nějakým trestným činem," tvrdí.

Sám je lékař, vystudoval Karlovu univerzitu. Asi patnáct let se zabývá alternativními směry medicíny. Jeho praktická činnost je tak v současné době hlavně poradenství v oblasti zdravého způsobu života. Má čtyři děti, s bývalou manželkou napsal knihu Cesta k životu.

"Vždycky mě zajímaly světonázorové otázky. O čem je život? Proč vznikají nemoci? Proč vzniká nerovnost mezi lidmi? To mě postupně dovedlo ke knize Ve světle pravdy - Poselství Grálu. Tento světonázorový pohled jsem si ověřil jako logický, fungující," popsal, jak se dostal ke Hnutí Grálu.

To je podle něj volným společenství lidí vyznávajících podobnou filozofii. " Nemáme členy, nejsme sekta, desátky neplatíme. Neorganizujeme lidem jejich život. Jak chtějí lidé žít, musí se rozhodnout sami," odpovídal čtenářům iDNES.cz.

Počet sympatizantů v České republice odhaduje na 1400 lidí.

Hnutí Grálu

Náboženská společnost, ke které se hlásí v Česku asi 1500 lidí. Její příznivci věří, že na zem už přišel nový spasitel, za kterého se prohlásil v minulém století německý obchodník Oskar Ernst Berhardt. Ten sepsal knihu Poselství Grálu, kterou příznivci hnutí berou jako "bibli". Centra jsou v Brně, Zlíně a Karviné. Tam se také nalézá jediný český Dům Grálu, obdoba chrámu. Bohoslužby jsou neveřejné. Podle odborníků je pro komunitu charakteristická uzavřenost a kontrola svých "oveček". Hnutí je registrováno jako nadace. Odpadlíkem byl Imanuel Parsifal alias Jan Dvorský, obviněný z ohrožování mravní výchovy mládeže. Ten je už 12 let na útěku. Grálem se v učení rozumí symbolický předmět "na hranici světské a božské úrovně".

Zdroj: MF DNES


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video