Edwin Cieslar z Orlové, kterého za čtvrt roku třináctkrát přepadli a okradli.

Edwin Cieslar z Orlové, kterého za čtvrt roku třináctkrát přepadli a okradli. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Cítil jsem se hůře než za války, říká muž. Lupiči ho obrali třináctkrát

  • 398
Edwin Cieslar z Orlové na Karvinsku přežil velkou hospodářskou krizi ve třicátých letech minulého století a poté i světovou válku. Nikdy se však necítil tak zle jako letos. Ve svých jednadevadesáti letech se stal lovnou zvěří pro lupiče.

"Byla to hrůza," svěřuje se a líčí, jak na něj neznámí lidé opakovaně útočili: ve dne i v noci, venku i doma.

Bezbranný muž je soběstačný, ale žije sám v domku na okraji města, navíc hůř slyší i vidí. Proto byl snadnou kořistí pro skupinu mladých lidí z místní komunity, kteří sháněli peníze jinak než prací. Starce poprvé napadli letos 13. dubna a pokračovali v tom stále častěji.

Edwin Cieslar z Orlové, kterého za čtvrt roku třináctkrát přepadli a okradli.

"Třeba si na mě počkali, když jsem se vracel domů. Na cestě jsem dostal pěstí do hlavy a přišel o tašku s věcmi, penězi i mobilem. Kdo to byl, to jsem nevěděl. Většinou mě napadali zezadu, abych je neviděl," vypráví muž, který se dramatickým situacím nevyhnul ani doma.

"Spal jsem v pokoji, dveře byly zamčené, přesto se najednou probudím a vidím nad sebou siluetu člověka, který mě šacuje. Otočil jsem se na bok a kryl si hlavu," vzpomíná vitální senior na hrůzné chvíle, které trvaly tři měsíce.

Vyšetřovatele také napadlo, že si starý muž chce jen popovídat

Nakonec policie pachatele dopadla a starý muž si opět užívá klidu ve svém rodném domku, který nikdy neopustil a ani po špatných zkušenostech opustit nechce. Na to, co se dělo, ale dlouho nezapomene on ani kriminalisté, kteří případ řešili. Dal jim totiž zabrat. Navíc si zpočátku nebyli jistí, zda si muž přepadání nevymýšlí.

"K vyšetřovacím verzím patřila zpočátku i možnost, že muž je osamělý, chybí mu kontakt s lidmi, proto navštěvuje policii, kde vypráví o tom, jak byl přepadený nebo okradený. Viditelné známky zranění neměl, pachatele popsat nemohl a nové případy popisoval téměř stejně jako ty předchozí. Proto nás taky napadlo, že se mu vzhledem k věku některé události možná pletou...," připouští orlovský kriminalista Roman Wojcik.

Ale zdůrazňuje, že případu věnovali velkou pozornost. A brzy se sami přesvědčili, že muž nevypráví báchorky a paměť má stále dobrou.

Policisté trojici zlodějů překvapili přímo v domě

První jasný důkaz získali kriminalisté ve chvíli, kdy zmizelo bezpečnostní zařízení, které nainstalovali k domku oběti. Poté muže raději střežili před lupiči sami: v noci se u něj střídaly hlídky z řad policistů, kriminalistů i strážníků. Jenže když muž nebyl sám, nic se nedělo. Policisté proto vsadili na častější "přepadovky". A jedna z takových návštěv se jim vyplatila.

Hlídka, která přijela k Edwinu Cieslarovi 3. července za bílého dne, totiž v domku překvapila trojici mladých lupičů. Sice se okamžitě rozprchli, mladou ženu ale policisté chytli a do dvou dnů znali i jména dalších lidí, kteří seniora navštěvovali stále častěji bez pozvání. Ti pak potvrdili, že senior si nic nevymyslel ani nepopletl.

"Během tří měsíců se senior stal obětí třinácti trestných činů: čtyř loupežných přepadení a devíti krádeží či vloupání a porušování domovní svobody," popisuje kriminalista s tím, že lidé ze stejné komunity okrádali muže o peníze, osobní věci, brali však i vybavení domku nebo třeba železo ze stodoly.

Hlavní pachatel dostal pět let vězení

Policie zjistila, že hlavním pachatelem byl třiadvacetiletý nezaměstnaný mladík. "Na svědomí má deset z prokázaných třinácti trestných činů. Problémy se zákony měl už v minulosti. Tentokrát stráví ve vězení pět let. Už nám přišlo oznámení o rozsudku," říká Wojcik, kterého těší, že Edwin Cieslar má opět klid.

Také kriminalista totiž v jeho domku občas osobně hlídkoval, s mužem si povídal a bylo mu ho líto. "Asi nejvíc ho trápilo, že zloději si k němu chodí jako domů," líčí.

"Připravili mě o pět mobilních telefonů, televizi i jiné věci. Ničili mi zámky a rozbíjeli dveře. Škody šly do tisíců," shrnul Cieslar, kterému počínání lupičů zacloumalo i s psychikou.

Žije skromně, na věcech nelpí. To nejnutnější, tedy telefon či dveře, už má nové. A je rozhodnutý v domku dožít. Se zveřejněním svého případu souhlasil i proto, aby upozornil na situaci ve společnosti, která podle něj není normální.


Video