Děti na základních školách se učí nový styl psaní abecedy.

Děti na základních školách se učí nový styl psaní abecedy. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Čitelné, nebo s „krucánky“? Děti ve 40 školách začnou zkoušet nové písmo

  • 1020
Není Fanda jako Fanda. Většina prvňáků se sice začne učit tohle jméno a další slova psát tak jako generace před nimi, ale několik stovek dětí na to půjde jinak. Zítra totiž startuje pilotní projekt ministerstva školství: čtyři desítky základních škol v celé zemi otestují, jak se v praxi osvědčí písmo Comenia Script.

Vytvořila ho grafička Radana Lencová a dosud ho zkoušeli jen na několika málo místech – jedním z nich je například Waldorfská škola v pražských Jinonicích, která přímo spolupracuje s jeho autorkou.

Jednou z těch, které s novým písmem od zítřka začínají, je pražská Základní škola Karla Čapka v Kodaňské ulici. "Dali jsme rodičům na výběr, jestli chtějí, aby jejich děti psaly klasicky, nebo nově. Polovina z nich si vybrala písmo Comenia Script," popisuje kantorka Romana Malá, která bude se svou první třídou používat právě toto písmo. Pokud by však měl některý z žáků s některým z písem problémy, může přejít do druhé první třídy.

Co je Comenia Script

Písmo připomíná tiskací, ale stále jde o psací abecedu, která psaní některých písmen výrazně zjednodušuje. Háčky a čárky se nad písmeny píší hned, ne až po dopsání celých slov.

Sama kantorka používá nové písmo už dva měsíce. "Když jsem psala dřív, musela jsem hodně zpomalit, aby to bylo čitelné. Nové písmo po mně přečte každý," pochvaluje si Malá.

Ne každý nové písmo podporuje

Comenia Script do určité míry připomíná písmo tiskací, obsahuje méně složitých tvarů a také napojování písmen je jednodušší, což by mělo usnadnit život dětem, které jinak s písmem zápolí, protože nemají dostatečně vyvinutou jemnou motoriku.

Ukázka nového písma Comenia Script.

Někde byli přesto rodiče opatrnější. "My jsme z projektu nakonec vycouvali, protože rodiče budoucích prvňáků nechtěli, aby jejich děti nové písmo používaly," říká Alexandros Charalambidis, zástupce ředitele základní školy v pražské části Slivenec. Podle něj rozhodlo v neprospěch mimo jiné to, že rodiče si přáli, aby se děti učily psát stejně jako oni. A také názor některých učitelů, že nové písmo paradoxně neumožní rozvoj jemné motoriky, protože mu předchází méně uvolňovacích nácviků než při výuce dosavadního typu písma.

Potřebuje někdo smyčky?

Autorka písma Radana Lencová však něco podobného odmítá, stejně jako názor, že přílišné zjednodušování písma dále zhoršuje kvalitu vzdělávání. "Spíše naopak. Děti se možná naučí dřív nejen psát, ale i číst, takže je to spíš cesta k pochopení textu a gramotnosti. A to nemluvím o tom, jaké písmo budou děti do života potřebovat – anachronismus smyček, vlnovek a zavinutců podporující nečitelné písmo, nebo jednoduchý zápis k čitelné komunikaci?" říká Lencová.

Také Pavel Wild, ředitel základní školy v Horních Počernicích, která písmo zkoušela ještě ve fázi, jež předcházela pilotnímu projektu, s ním má dobré zkušenosti. Mimo jiné právě u dětí, které by jinak měly s krasopisem problémy.

Nové a jednodušší písmo považuje za dobrou cestu i dětský psycholog Václav Mertin, samozřejmě za předpokladu, že bude jeho zavádění do škol sledováno. Nový styl písma se naopak nelíbí grafoložce Šárce Lukešové. "Je nespojované, kolmé, odpadají tam oblouky. Myslím, že jeho výuka může potlačit rysy člověka, například jeho smysl pro estetičnost," říká Lukešová.

Historie psacího písma

Psací písmo se v Česku vyvinulo z krasopisných písem 19. století. Ta se inspirovala anglickou latinkou, kterou nadšenci ve 40. letech 19. století upravili pro češtinu. Pro toto písmo byla typická zdobnost a složitost velkých písmen, která byla i různě stínována.

Zjednodušující reforma přišla až v roce 1932 – týkala se především velkých písmen, která zjednodušila a odstranila stínování.

Při úpravě v letech 1953 až 1958 se mnohá písmena zúžila, ale velká písmena se naopak vracela k někdejší složitosti a krasopisné podobě, i když už bez stínování a příliš složitých kliček. Od té doby se až do dnešních dnů písmo valně neměnilo.

S tím nesouhlasí učitelka Romana Malá, která ho bude letos poprvé učit svoje prvňáky. "I nové písmo si může dítě přizpůsobit podle sebe, například písmena různě spojovat," říká kantorka. Podle ní má dosud používané psací písmo svoje kouzlo, vypadá hezky, ale pro děti je podstatně náročnější. "Mají často problém napsat psacím písmem jedno slovo v kuse. V případě písma Comenia Script, které není provázané, si mohou další písmeno lépe rozmyslet," soudí.

Comenia Script má vést k tomu, že dítě si brzy najde vlastní rukopis. Klasický krasopis stejně vydrží málokomu – učitelka Malá popisuje, že už ve třetí třídě se mění ve "škrabopis". "Jestli ve čtvrté a páté třídě používají klasické psací písmo dvě děti ze třídy, je to hodně," líčí učitelka.

Dcerám Blanky Kunešové se nové písmo vyhnulo, i když by se mu nebránila. "U nás ve škole se učí klasika. Ale nejhorší mi přijde, že učitelé někdy lpí na každé kličce, místo aby řešili, co děti zvládají celkově. A to podle mě hrozí u nového písma stejně jako u starého," míní matka dvou dětí. Pokud se písmo osvědčí, za tři roky by mohlo podle harmonogramu starou verzi písma ze škol vytlačit úplně.

Jaké písmo by se podle vás měli učit prvňáčci ve škole?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 22. září 2010. Anketa je uzavřena.

klasické psací
klasické psací 5762
nové, připomínající tiskací
nové, připomínající tiskací 2755
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video