Císař Caligula se považoval za boha, tvrdí vědci

  • 27
Že byl římský císař Caligula pověstný svým neurvalým a bláznivým chováním, je všeobecně známo. Archeologové ale tvrdí, že podle nálezu, který učinili v ruinách bývalého římského Fóra, byl ještě větší nafoukanec, než by se dalo čekat. Považoval se patrně za živoucího boha.

Anglo-americký tým archeologů a historiků uvedl, že jeho analýzy zbytků římského Fóra ukázaly, že Caligula začlenil tamní svatý chrám do svého paláce.

Tím chtěl patrně naznačit svůj božský stav, píše agentura AP. "To dokazuje, že římský císař byl opravdu šílenec," říká Darius A. Arya, výkonný ředitel Amerického institutu pro římskou kulturu.

Podle něj bývalo běžné, že římští císaři mohli po smrti očekávat povýšení do božského stavu, ale činit si tyto nároky ještě zaživa bylo výjimečné.
 
Archeologové zkoumali kanalizační systém, zdi a chodníky Fóra a dospěli k názoru, že Caligula rozšířil svůj palác o chrám Castora a Polluxe. To ve svém vyprávění o Caligulově životě potvrzuje i starý římský historik Suetonius.

Ve svém díle napsal, že císař rozšířil palác až k Fóru a přeměnil svatyni Castora a Polluxe ve vstupní dvoranu. Často pak postával mezi těmito dvěma bratry ve snaze být uctíván návštěvníky.
 
Italští archeologové jsou ale zatím k závěrům svých anglosaských kolegů skeptičtí. "Je třeba ověřit, že se jedná o původní struktury," řekl Adriano La Regina, šéf římských archeologů.
 
Caligula, známý svou touhou po moci, rozhazovačností a fanatickými činy, vládl od roku 37 našeho letopočtu do roku 41 n.l., kdy byl zavražděn pretoriánskými gardami.

Suetonius připomíná, že Caligula byl šílenec. Svému koni například věnoval dům i s nábytkem a týmem otroků a plánoval jej dokonce povýšit na senátora.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video