Církvím bude k registraci stačit pár set věřících

I méně početné církve se budou moci zaregistrovat u ministertsva kultury. Se snížením početního limitu z původních deseti tisíc členů na tři sta počítá věcný záměr zákona o svobodě náboženské víry, který schválil kabinet. Větší šanci na registraci tak získají i nejrůznější sekty: například moonisté či scientologové.

Vláda novým návrhem zákona reaguje na kritiku ze strany organizací sledující dodržování lidských práv, jako je například Český helsinský výbor, že ve světě běžné uznávávaná náboženství - muslimové, buddhisté či anglikáni - stát dosud oficiálně neuznal.

Mnoho výhod nově registrované církve s novým zákonem nezískají. Tři sta členů bude totiž stačit jen k prvnímu stupni registrace, na jejímž základě církev získá právní subjektivitu a některé daňové úlevy. Až druhý stupeň otevře církvím přístup k financování, působení v armádě, základní církevních škol, uzavírání sňatků. Druhý stupeň automaticky získá jednadvacet už registrovaných církví. Ostatní budou muset prokázat, že s k nim hlásí minimálně dvě promile obyvatel a byly deset let registrovány v prvním stupni.

I když ministři odsouhlasili předložené početní limity, ředitelka odboru církví na ministerstvu kultury Jana Řepová předpokládá, že se ještě změní. "Minimální počet členů pro první registraci bude asi o něco vyšší a naopak nižší by byl počet pro získání druhého stupně registrace," míní Řepová. A dodává, že tak ministerstvo reaguje na mnohé kritické hlasy, kterým se podoba návrhu nezamlouvala.

Například Zdeněk Vojtíšek ze Společnosti pro studium sekt a náboženských směrů míní, že by bylo v podstatě nezmožné pro dosud neregistrované církve dosáhnout v budoucnu druhého stupně registrace. "Nejvíce biti budou příslušníci světových náboženství, kteří zůstanou se sektami v jednom pytli," uvedl Vojtíšek v církevně zaměřeném časopise Dingir. Tento názor podpořil muslim Vladimír Sáňka: "Bohužel je to pro nás překážka k rovnoprávnému projevu víry. Nám nejde o peníze od státu, ale chtěli bychom založit třeba školu, vystavovat rodné listy či vykonávat snňatky a ot nám nude státel odepřeno."

Obavy, aby se oficiálním uznáním nechlubily různé nebezpečné sekty, by podle Řepové měly zahnat nové kvalitativní podmínky. Církev by například nesměla na nikoho vytvářet psychický nátlak či zatajovat část své věrouky. Řepová připustila, že bude těžké toto prokázat, ministerstvo proto hodlá spolupracovat s vysokými školami a odborníky a až na základě jejich názoru regitsraci vystavit.

Hlavně svědci Jehovovi budou muset vysvětlovat
Právě Svědci Jehovovi jsou už několik let podezřívání religionisty z toho, že zatajili svoji věrouku. Ve své žádosti o registraci v roce 1993 na otázku, zda Náboženská společnost Svědkové Jehovovi učí, že rodič-člen má bránit poskytnutí transfuze i v případě, kdy její nevyužití může podle vyjádření ošetřujícího lékaře způsobit dítěti poškození zdraví nebo smrt, odpověděli, že nikoli.

Podle Společnosti pro studium sekt a náboženských směrů je však tato odpověď v rozporu s textem v interním časopise Svědků Jehovových Naše služba království, kterém se mimojiné píše: Lékař možná tvrdí, že krev upraví stav vašeho nemocného dítěte, ale vy musíte být pevně rozhodnuti odmítnout krev za sebe a za své děti dříve, než před vámi vyvstane nějaká naléhavá situace, protože si ceníte svého vztahu k Jehovovi více než jakéhokoli domnělého prodloužení života za cenu porušení božského zákona.

Ministerstvo kultury proto v minulých dnech požádalo Svědky Jehovovi, aby jednoznačné vysvětlili svůj věroučný postoj k transfuzi krve. "Jsou tady podezření a proto jsme se rozhodli je prověřit," řekla Řepová.

Zástupce Svědků Jehovových Petr Žitník považuje obvinění ze zatajování nauk za absurdní. "To, že Svědkové odmítají krev z náboženských důvodů, je známá věc. Ministerstvo kultury mělo k dispozici celou knihovnu našich publikací, kterou jsme k žádosti přiložili a registraci jsme dostali," říká Žitník. Proč tedy odpověděli záporně na inkriminovanou otázku, Žitník vysvětlil, že Svědci nezasahují do rodičovských práv.

"Rodiče mají právo se vyjadřovat k léčbě svého dítěte, je to jejich svrchované právo garantované Ústavou. Transfuze krve je riziková, připouští to řada lékařů, na druhé strěn je řada dostupných prostředků jak řešit řadu situací bez krve. Svědkové Jehovovi se snaží řešit věc tak, aby dítě dostalo tu nejlepší možnou péči," říká Žitník.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video