Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Církve státu na miliardové odškodnění kývnou, mají ale pár připomínek

  • 78
Církve odsouhlasí vládní návrh odškodnění za zabavený majetek v době komunismu. Mají k němu jen dílčí připomínky. Vládní komisi je dají na začátku srpna, řekl iDNES.cz předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml. Stát má církvím zaplatit 59 miliard, dalších 75 miliard jim vrátí v podobě lesů, polí či rybníků.

Církve podle Rumla souhlasí s poměrem mezi vráceným majetkem a finanční kompenzací. Církevní experti vládní návrh projednávali dva měsíce. Vedení Ekumenické rady církví a České biskupské konference se na svém postoji dohodlo na středečním jednání.

Církevní experti ještě zpracovávají některé připomínky, které však prý vládní návrh zásadně nezmění, řekla iDNES.cz mluvčí České biskupské konference Monika Vývodová. Neuvedla však, o jaké výhrady se jedná. "Jedenáctého srpna se bude finální verze prezentovat na schůzce s vládní komisí na ministerstvu kultury," podotýká.

Podle Rumla manévrovací prostor církví není příliš velký. "Stát odpovídá za viny minulých režimů a je ten, kdo nabízí. Nemáme moc na vybranou. Je to ale krok, který volíme dobrovolně. Nebudeme naříkat, že je to takhle," tvrdí.

Církve prý rozumí, že je státní rozpočet napjatý a koalice není v této věci zcela jednotná. Proto se snaží jednat vstřícně a najít kompromis. Například souhlasí, že odškodnění budou dostávat 30 let, tedy maximální navrhované období. "Zároveň ale čekáme od koalice i celé společnosti jistou velkorysost," dodává Ruml.

Z návrhu společné církevní a politické komise vznikne zákon, který se podle odhadů ministerstva kultury dostane na program Sněmovny do příštího léta. Ruml upozorňuje, že pokud by poslanci zákon měnili, církve o tom chtějí vědět. "Chceme mít právo od toho odstoupit ve chvíli, kdy se návrh změní k nepoznání," říká.

VV ještě chtějí snížit finanční odškodnění

Vládní komise pro narovnání vztahu mezi státem a církvemi se na odškodnění dohodla na konci května.

Koalice ve svých výpočtech vychází z odhadu, který původní majetek církví odhadl na 134 miliard korun. Vláda Mirka Topolánka před třemi lety počítala s vrácením třetiny majetku v hodnotě 51 miliard a vyplácením zbývajících 83 miliard po dobu 60 let. I s úroky měla částka vystoupat na 270 miliard.

Vládní politici už během jara ale avizovali, že hodlají církve odškodnit spíše vrácením původního majetku než penězi. ODS se přikláněla zhruba k poměru jedna ku jedné, Věci veřejné žádali co největší míru naturální kompenzace. "Ještě doufám, že se nám podaří dostat na větší podíl," řekla iDNES po dojednání vládního návrhu členka komise Kateřina Klasnová.  

Vláda se v programovém prohlášení zavázala odškodnit církve co nejdříve. Chce, aby mohly fungovat nezávisle na státu. Na dohodu čeká i mnoho obcí, které v rozvoji a čerpání dotací brzdí nedořešené vlastnické vztahy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video