Církve se sešly ve vlaku

  • 2
Hlava římskokatolické církve se potřetí za svou třiadvacetiletou kariéru ve Vatikánu sejde na mírovém setkání s dalšími vůdci světových náboženství. Jan Pavel II. nedal na kritiku vládních politiků Bricola a Polledriho ze strany Liga severu, že modlitba s heretiky, schizmatiky, rabíny, mully, šamany a dalšími nejrůznějšími uctívači jen mate katolické věřící. To, že mu vyznavači jiných náboženství nevadí, dokazuje i to, že s nimi strávil dvě hodiny ve speciálním vlaku.

Ten je z málo používaného vatikánského nádraží odvezl do středoitalského Assisi. Papež přitom z tohoto nádraží naposledy cestoval v roce 1979, rok po svém jmenování do čela církve.

Cestovat vlakem se papež rozhodl, aby deklaroval, že si jsou všichni účastníci mírového setkání rovni. Na nádražích podél cesty přišly papeže a jeho doprovod pozdravit tisíce lidí.

Po celé délce trasy doprovázela vlak přísná bezpečnostní opatření. Ze vzduchu jej hlídal policejní vrtulník. Italské úřady navíc nasadily asi tisícovku policistů. Starobylé poutní místo, kam duchovní směřují, bylo pro veřejnost zcela uzavřeno.

Duchovní čekají modlitby za mír
Asi dvě stovky vůdců světových náboženství, mezi  nimiž je i cařihradský ekumenický patriarcha Bartoloměj I. - nejvýznamnější představitel pravoslavného světa, se budou v rodišti svatého Františka - římskokatolického světce spojovaného s mírem, společně modlit za ukončení válek a terorismu.

Desítky křesťanů, muslimů, židů i animistů pak budou společně prosit za nastolení míru, za odpuštění, za život a lásku k Zemi. Cílem společných modliteb je vyslat světu poselství, že násilí, boje a vraždění by nikdy neměly být prováděny ve jménu boha.

Výprava se setkala s premiérem
Na nádraží církevní hodnostáře přivítal premiér Silvio Berlusconi. Duchovní vůdci se poté v koloně automobilů vydali k bazilice svatého Františka, na místo, kde je muž žijící ve třináctém století pochován.

Na prostranství před bazilikou proběhla ve stanu ozdobeném olivovníkem zahajovací ceremonie.

"V dobách velké úzkosti o osud světa cítíme zřetelněji než kdy dříve povinnost zavázat se osobně k obraně a podpoře základního dobra, což je mír," řekl Jan Pavel II. v projevu.

Papež také doufá, že setkání pomůže zlepšit vztahy s muslimy. Islám v Assisi zastupuje 31 muslimských duchovních z devatenácti zemí.

Zástupci dvanácti různých světových náboženství se po obědě odeberou do nedalekého františkánského kláštera, kde budou v ústraní prosit za světový mír. Na závěr se sejdou, aby společně odsoudili násilí páchané v božím jménu.

Za mír se v Assisi už prosilo
Assisi hostilo mírové setkání v minulosti už dvakrát. V roce 1986 se světoví náboženští vůdci modlitbami snažili zažehnat nebezpečí jaderné války, v roce 1993 prosili za mír na Balkáně.

Jan Pavel II. město naposledy navštívil v lednu 1998, několik měsíců po silném zemětřesení, které poškodilo - mezitím opravenou, baziliku.

Papež Jan Pavel II. nastupuje do vlaku, který o doveze z Vatikánu do středoitalského města Assisi. Tam se s duchovními jiných náboženství společně pomodlí za ukončení válek a terorismu, 24. ledna 2002

Papež Jan Pavel II. sedí u okénka ve vlaku, kterým pojede na mírové setkání do Assisi. Z málo používaného vatikánského nádraží jede poprvé od sedmdesátých let, 24. ledna 2002

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video