Homosexuální svazky ohrozí rodinu, tvrdí církve. | foto: Profimedia.cz

Církve rozeslaly dopisy proti homosexuálům

  • 515
Církve vyostřily boj proti homosexuálním svazkům. Na Pražský hrad a do Senátu poslaly dopis, ve kterém žádají zamítnutí zákona o registrovaném partnerství. K deseti církvím včetně římskokatolické se nepřipojili pouze evangelíci. Ti jsou prý schopni hájit i protichůdné postoje.

Poté, co v prosinci Sněmovna zákon o registrovaném partnerství schválila, většina církví přijala usnesení, ve kterém homosexuální svazky odsoudily. Například Církev bratrská se domnívá, že by to mohlo povzbudit pedofily, podle adventistů jsou gayové projevem lidské narušenosti. - více zde

Nyní šly v boji proti „sňatkům“ gayů a lesbiček ještě dál. Zástupci deseti církví včetně katolické sepsali společný dopis, který odeslali senátorům a prezidentovi. Ti totiž musí ještě zákon schválit. V textu je vyzývají, aby zákon odmítli.

„Jsme přesvědčeni, že rodina je základní složkou společnosti a je nenahraditelná. Manželství muže a ženy je důležité pro zdravý vývoj dětí, které potřebují zázemí a pocit bezpečí. To jim dává společenství s otcem a matkou,“ píší církve.

Podle nich atmosféra české společnosti nepřeje stabilitě manželství a péči o děti. „Není žádný důvod k tomu, aby právě typ soužití homosexuálů byl preferován před jinými. Přijetí zákona o registrovaném partnerství povede k dalšímu oslabení významu rodiny a k chaosu v hodnotové orientaci, zejména mladé generace,“ dodává dopis.

Církevní hodnostáři jsou zároveň přesvědčeni, že společnost potřebuje posílit právní a sociální postavení rodiny včetně odpovědného rodičovství.

Senátoři dostanou dopis na stůl
Dopis už dorazil na Pražský hrad i do Senátu. Podle senátního mluvčího Petra Kostky nebylo psaní adresované žádnému konkrétnímu člověku ani výboru. Dopis tak dostanou ve fotokopii všichni senátoři a senátorky. „Je to jen pro informaci, každý k tomu zaujme stanovisko sám,“ podotkl Kostka.

U prezidenta Václava Klause je pravděpodobné, že církvím na jejich výzvu odpoví. „Dopis jsme dostali, odpověď však ještě není hotová,“ sdělil iDNES prezidentův mluvčí Petr Hájek.

Evangelíci: Jsme schopni hájit i různé názory
Jediná velká církev, která se k dopisu nepřipojila, je Českobratrská církev evangelická (ČCE). Je to prý tím, že evangelíci jsou různorodým společenstvím, kde jsou rozmanitá stanoviska k řadě témat.

„Naše církev je sama schopna hájit vícero různých až protichůdných postojů. Navíc se nezdá ani možné, aby ve věci, která je po dlouhých staletích nově otevřená a probíraná, vládlo jedno a jediné stanovisko,“ sdělila iDNES mluvčí ČCE Ivana Benešová.

Podotkla také, že s nimi navíc dopis nikdo předem neprobíral. „My jsme dostali na vědomí až onen text, uzavřený a podepsaný.“

Církve nás nepřekvapily, tvrdí gayové
Samotné homosexuály dopis církví nepřekvapil. „Jsme zvyklí, že většina církví dělá věci proti homosexuálním svazkům,“ řekl iDNES mluvčí Gay a lesbické ligy Martin Strachoň.

„Církve protestují, aby bylo preferováno soužití homosexuálů před ostatními, ale zároveň žádají právní posílení heterosexuálních svazků. To si pak protiřečí,“ dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video