Představitelé církví kritizují ČSSD za její kampaň před senátními a krajskými volbami.

Představitelé církví kritizují ČSSD za její kampaň před senátními a krajskými volbami. | foto: ČSSD

Kampaň ČSSD proti restitucím připomíná Gottwalda i třetí říši, míní Duka

  • 3164
Pražský arcibiskup Dominik Duka a další církevní představitelé ostře kritizují ČSSD za její hesla před senátními a krajskými volbami. Podle nich kampaň, v níž sociální demokracie odmítá církevní restituce, připomíná totalitní propagandu. ČSSD stylem předvolebního boje ohrožuje podstatu demokracie, říkají.

"Předvolební propaganda sociální demokracie útočí slovníkem obou někdejších totalit a pamětníci mohou potvrdit, že si nezadá s neblahými antisemitskými a antiklerikálními plakáty 'třetí říše', na rudo přetřenými gottwaldovskými ideology," stojí v prohlášení, pod kterým jsou vedle Duky podepsaní i předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml a šéf Federace židovských obcí Jiří Daníček.

ČSSD v předvolební kampani na billboardech či reklamních bannerech uvádí, že ODS a TOP 09 chtějí církvím darovat 134 miliard (více o kampani čtěte zde). Podle církevních předáků se jedná o manipulativní a nepravdivé slogany, demagogickou útočnou kampaň a způsob předvolebního boje, který ohrožuje samotnou podstatu demokracie.

Kampaň podle nich vytváří ve společnosti atmosféru neopodstatněné závisti a nenávisti vůči církvím.

"Pro upřesnění říkáme, že navržené řešení nehodlá nikoho okrádat. Znovu uvádíme, že jde o navrácení části zkonfiskovaného majetku, aby skončila závislost církví a náboženských společností na státním rozpočtu a mohlo započít hospodaření na vlastní odpovědnost," uvádí se v textu. 

Církev ztratí svou důvěryhodnost, míní Tejc

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc považuje prohlášení za téměř až hysterické. "Církev tímto nakročila k tomu, že ztratí důvěryhodnost, kterou se po celou dobu snažila získávat. Svědčí to o tom, jakou touhu po majetku tito představitelé církve mají," řekl Tejc iDNES.cz.

Slova o ohrožení podstaty demokracie zásadně odmítá. "Nejsme v době, kdy by měla církev jediná právo na to, jaký je správný názor a co se smí a nesmí říkat. To je zásadní rozdíl pohledu na demokracii. Ta, myslím, spočívá v tom, že každý máme svůj názor a můžeme o tom přesvědčovat veřejnost," doplnil poslanec. 

Podle předsedy strany Bohuslava Sobotky jsou to naopak církevní představitelé, kteří v prohlášení použili slovník z dob hluboké totality. "ČSSD je demokratickou stranou, která si váží náboženského vyznání, náboženských svobod a role církví, ale zásadně nesouhlasí s řešením majetkového vyrovnání. Vyzýváme proto představitele církví, aby nesměšovali náboženské svobody s politikou," uvedl.

O co jde v restitucích

Církve podle zákona mají dostat odškodnění 59 miliard korun a bývalý majetek v hodnotě dalších 75 miliard. Od 1. ledna 2013 by mělo začít sedmnáctileté přechodné období, během kterého se bude postupně snižovat příspěvek, který církve dostávají z rozpočtu.

Duka, Ruml a Daníček také upozorňují, že při přípravě zákona jednali s asociací krajů sdružující sociálnědemokratické hejtmany i s představiteli obcí. "O podobě návrhu zákona byli informováni a díky uvolnění dosud blokovaného majetku obcí s řešením většinou souhlasili. Jednali jsme i s vrcholnými zástupci ČSSD," uvádějí.

Podle Tejce o souhlasu hejtmanů se zákonem nemůže být řeč. "Širší vedení strany jasně představilo svůj návrh, jak si představuje vyrovnání státu s církvemi, tedy zřízení speciálního fondu a to, že by neměla být vyplácena finanční náhrada, alespoň ne v této výši," uvádí. Církve ale v prohlášení považují návrh na vznik fondu za čiré pokrytectví.

ČSSD ve svém desateru proti restitucím také uvádí, že hrozí prolomení Benešových dekretů, že dojde ke zvýšení zadlužení nebo že se největším vlastníkem nemovitého majetku v Česku stane cizí stát Vatikán.

Předáci církví kritizovali politiky už zhruba před měsícem, kdy se o církevní restituce vedly vzrušené diskuse ve Sněmovně (více o projednávání zde). Poslanci zákon nakonec schválili, ve středu jej senátní hospodářský výbor podle očekávání doporučil zamítnout. Senát bude o restitucích rozhodovat na své schůzí příští týden, pravděpodobně je vrátí zpět do Sněmovny. Restituce také ve středu podpořily některé známé osobnosti (více o jejich akci zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video