Ministr financí Kalousek tvrdí, že dlouhodobé splácení bude pro stát výhodné.

Ministr financí Kalousek tvrdí, že dlouhodobé splácení bude pro stát výhodné. | foto: Dan Materna, MF DNES

Církve dostaly pod stromeček příslib 267 miliard

  • 1205
Je to asi nejlepší vánoční "dárek", jaký mohly církve od vládní koalice dostat. Rodí se plán, podle nějž by církve získaly odškodnění za majetek, který jim stát v minulosti zabavil. "Půjde o 267 miliard korun vyplacených během šedesáti let," řekl MF DNES ministr financí Miroslav Kalousek z KDU-ČSL.

Zástupci koalice a církví se shodli na tom, že odškodnění dosáhne 83 miliard korun. Stát však nemůže takovou sumu vyplatit jednorázově: to by se podle ministra Kalouska zhroutil rozpočet.

Suma se tedy bude vyplácet postupně a úročit. "Tato částka bude úročena sazbou 4,85 procenta ročně," říká Kalousek.

Pro srovnání, rozpočet fondu dopravy, z nějž se platí stavby a opravy silnic i železnic, je v příštím roce 91 miliard korun a přes 300 miliard napřesrok stát vyplatí důchodcům.

Částka překvapila i vyjednavače
Vláda bude plán odškodnění církví posuzovat začátkem příštího roku. Když ho prosadí v parlamentu, budou církve dostávat náhradu od roku 2009. Při schvalování se dají čekat komplikace.

"Výsledná částka mě překvapila," řekla místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová z ODS. Jednání vládní komise s církvemi se účastnila, ale tvrdí, že nikoho nenapadlo hned spočítat, že by celková částka mohla vyšplhat tak vysoko.

Lidovci však mají na ODS silnou páku a očekávají, že občanští demokraté odškodnění církví podpoří.  Zdroj z KDU-ČSL naznačil, že jinak by to mělo dopad i na prezidentskou volbu.

Když byl před pár dny u poslanců KDU-ČSL prezident Václav Klaus, slíbil jim, že  nebude dohodu stran v této věci blokovat.

Je to výhodné, tvrdí Kalousek
Podle Kalouska bude dohoda pro stát výhodná. "Tím, že vyplatíme finanční náhradu, odblokujeme tisíce hektarů půdy i nemovitostí a stát bude tento majetek moci privatizovat," řekl Kalousek.

Dohoda tak podle něho neznamená jen nápravu křivd, ale má i praktický význam. "Odblokují se pozemky, s nimiž nyní stát nemůže volně nakládat," argumentuje ministr. Nevyjasněný osud některých pozemků třeba brání budování průmyslových zón.

Řády dostanou majetek, ne peníze
Mluvčí České biskupské konference Juan Provecho potvrdil, že dohoda mezi zástupci vládní koalice a církvemi počítá vedle finanční náhrady s tím, že řeholní řády by nedostaly peníze, ale zpět majetek.

Postupně vyplácené odškodnění za zabavený majetek by také neznamenalo, že by stát najednou přestal vyplácet církvím peníze, jimiž zatím přispívá na jejich provoz.

Ministr financí, lidovec Miroslav Kalousek, potvrdil, že v případě schválení restitučního zákona v parlamentu by existovalo dvacetileté přechodné období, během nějž by se podpora postupně snižovala.

Opozice zřejmě nepomůže
Ale otazník je nad tím, jaký bude osud dohody zástupců vládní koalice s církvemi v parlamentu. "Můj odhad je, že přibližně čtvrtina našich poslanců s tím bude mít problém," řekla místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová z ODS.

Strany vládní koalice nemohou příliš počítat s tím, že by jim při odškodnění církví pomohla opoziční ČSSD.

"Osobně si myslím, že dohoda s církvemi jde správným směrem, ale pokud chce koalice naši podporu, měla nás přizvat k jednáním," uvedl stínový ministr kultury za ČSSD Vítězslav Jandák.

Podivil se nad tím, že koalice nejprve nedá do parlamentu smlouvu s Vatikánem, která byla již dříve vyjednána a mohla by být rychle schválena.

O katedrálu se soudí dál
I když se rýsuje dohoda mezi církvemi a státem, netýká se katedrály svatého Víta na Pražské hradě. Katolíci se zatím nechtějí smířit s tím, že by katedrála neměla patřit církvi, a včera oznámili, že se odvolávají proti verdiktu soudu pro Prahu 1. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video