Církve chtějí dostat zpět umělecká díla. Například Augustiniánský řád požádal o obraz P. P. Rubense Umučení sv. Tomáše.

Církve chtějí dostat zpět umělecká díla. Například Augustiniánský řád požádal o obraz P. P. Rubense Umučení sv. Tomáše. | foto: archiv NG

Církve chtějí po Národní galerii desítky starobylých obrazů

  • 500
Národní galerie v Praze dostala pět žádostí o vydání vzácných uměleckých děl. Církve na základě zákona o majetkovém vyrovnání chtějí vrátit celkem dvacet devět obrazů, například gotický Vyšebrodský oltář. Některá díla však i po případné změně vlastníka zůstanou součástí expozic.

Národní galerie o žádostech církví informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

Například Cisterciácké opatství Vyšší Brod požádalo o devět gotických deskových obrazů tvořících Vyšebrodský oltář, o který se dříve neúspěšně soudili. Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou chce navrátit čtyři středověké obrazy, které jsou částí takzvaného Puchnerova oltáře.

Národní galerie věří, že se jí podaří s případnými novými vlastníky dohodnout na tom, že obrazy nadále zůstanou v jejích expozicích jako dlouhodobá zápůjčka. V tomto smyslu se již dříve vyjádřili cisterciáci; žádostí chtěli dosáhnout toho, aby stát uznal, že oltář patří jim.

Církevní restituce

Církve a náboženské společnosti podle zákona dostanou svůj někdejší majetek v hodnotě 75 miliard a finanční odškodnění 59 miliard. Letos také začalo sedmnáctileté přechodné období, během kterého se bude snižovat církvím příspěvek od státu. V roce 2030 by měly být církve zcela soběstačné.

Také augustiniáni deklarují zájem ponechat obrazy Petra Paula Rubense Umučení sv. Tomáše a Sv. Augustin expozici galerie (více o žádosti augustiniánského řádu čtěte zde).

O dalších deset obrazů žádá Benediktinské opatství Emauzy, které je už nyní má půjčené. O čtyři díla usiluje Českomoravská provincie Hospitálského řádu sv. Jana z Boha - Milosrdných bratří.

"Současné vedení Národní galerie v Praze v zájmu státu a v součinnosti s církvemi a náboženskými organizacemi směřuje k dohodě, která stanoví, že předmětné věci umělecké povahy (pokud se po posouzení stanou majetkem církví a náboženských společností) nadále zůstanou formou zápůjčky ve stálých expozicích Národní galerie v Praze," řekl zastupující šéf galerie Vít Vlnas.

Žádosti o vydání Rubensových děl, Vyšebrodského cyklu i Puchnerova oltáře podle něj zastřešují strahovští premonstráti. "Představitelé církví se zavázali státu, že díla po restituci zůstanou v Národní galerii, případně jiné státní instituci," reagoval zástupce premonstrátu Gejza Šidlovský. Podle něj ještě galerie může dostat další žádosti.

Galerie žádosti prověřuje na základě vlastní dokumentace. U každé musí do šesti měsíců rozhodnout, zda církve mají na umělecká díla nárok. Některé žádosti dorazily už v květnu, poslední v říjnu. 

Církve mohou podávat žádosti do konce roku. Podle zákona mohou být vydány movité věci, které funkčně souvisely nebo souvisejí s nemovitostmi, jež církve již vlastní, nebo které se podle zákona také vydávají.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video