Pod vedením ministra Jehličky vznikla dohoda, kterou nyní posoudí vláda.

Pod vedením ministra Jehličky vznikla dohoda, kterou nyní posoudí vláda. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Církve a stát se shodly na řešení, jak vrátit majetek za sto miliard

  • 121
Spor o církevní majetek se možná po letech konečně dočká oboustranně přijatelného řešení. Vládní komise a všech sedmnáct církví se shodly na předběžné podobě zákona, který by církvím umožnil získat zpět majetek zabavený za minulého režimu. Návrh míří na stůl premiéra Topolánka.

Jednání probíhala pod vedením lidoveckého ministra kultury Václava Jehličky, který vládní komisi předsedá. Ten problém zdědil po svých předchůdcích, kteří složitý oříšek nedokázali rozlousknout.

Nynější vyjednaný kompromis má však šanci na úspěch. Souhlasily s ním všechny církve. "Souhlas s předložením věcného záměru zákona vládě vyslovila jak vládní komise, tak všech sedmnáct církví registrovaných v České republice, jichž se problematika dotýká," uvedlo ministerstvo kultury.

Detaily dohody ale dosud nejsou známy. Podle dřívějších informací by však mělo řešení dlouholetého sporu spočívat v kombinaci finančních náhrad a naturálních restitucí. - více zde

Církve už dříve na dotaz ministerstva odhadly hodnotu sporného majetku zhruba na 100 miliard.

Stát by jim nyní vrátil třetinu majetku, zbylé dvě třetiny by kompenzoval finanční náhradou 83 miliard. Ty by církvi vyplácel po dobu 60 až 70 let.

Podle ministra kultury nebudou majetek vracet ani obce, ani kraje, pouze stát.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video