Ajat Swailemová, kterou církevní škola odmítla přijmout

Ajat Swailemová, kterou církevní škola odmítla přijmout | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Církevní škola v Brně odmítla přijmout muslimku

  • 509
Víra v Alláha se stala pro patnáctiletou dívku překážkou v přijetí na brněnskou základní školu. Podle vedení školy se výchova v duchu islámu neslučuje s křesťanstvím. Přestože do církevní školy chodí i nevěřící, podle vedení školy nejde o náboženskou diskriminaci.

Patnáctiletá Ajat Swailemová přišla s rodiči do Česka před pěti lety z Palestiny. I když zatím žije v uprchlickém táboře v Zastávce u Brna, ráda by se u nás jednou stala dětskou lékařkou. Její cesta za vzděláním ovšem dostala trhlinu.

Chtěla chodit do Brna na církevní školu v Lerchově ulici, ředitel základní školy ji ale nepřijal. Protože je muslimka.

"Rodiče, kteří k nám dávají děti, musí souhlasit s výchovou v duchu křesťanství, a to děvče má jinou víru. Což je, jako kdybych dával do španělského gymnázia dítě, které mluví třeba italsky. Ten, kdo je jiného vyznání, by se musel přizpůsobit našemu programu, což by přinášelo praktické potíže," vysvětluje svoje zamítavé stanovisko ředitel školy na Lerchově Zdeněk Strašák.

Podle něj nelze mluvit o žádné náboženské diskriminaci. Škola by ale neměla jít proti výchově v rodině.

"Je pravda, že ne všichni naši žáci jsou věřící. Chodí k nám třeba evangelíci. Ale to jsou pořád křesťané, věřící v téhož Boha, zatímco muslimové se řídí odlišnou vírou," míní ředitel. Jako jeden z příkladů možných komplikací uvádí povinnou účast na mších.

Jiného názoru je jeho kolega Karel Mikula, který stojí v čele brněnského biskupského gymnázia. Na ně má Ajat zálusk po dokončení základní školy, protože tam chodí její kamarádky. Mikula v přijetí muslimky naopak vidí vítané zpestření. Něco, co může ostatní studenty obohatit.

"Mě zajímá jakýkoliv věřící, protože dialog s ním je jednodušší než s člověkem, kterému náboženství nic neříká. My jako křesťanská škola máme svoje pevné zakotvení, a právě proto můžeme vést dialog, být tolerantní," soudí ředitel biskupského gymnázia, kde se k římskokatolické víře hlásí asi dvě třetiny z 840 žáků.

"Naši studenti jdou třeba příští týden na návštěvu mešity, protože to srovnání je pro ně užitečné. U nás v první řadě chceme, aby žáci měli rozhled," říká Mikula. Ale připouští, že rozdílný pohled na přijetí muslimky je dán i tím, že jde o střední školu.

Žádnou překážku v rozdílné víře a v tom, aby jejich dcera navštěvovala školu na Lerchově, nevidí ani Ajatini rodiče. Dívka dosud chodí do 8. třídy na zastávecké základní škole.

"Doslechli jsme se, že Lerchova je dobrá škola, a to je pro nás základní kritérium," říká otec Hani Swailem a Ajat to vidí stejně.

"Náboženství, které se na škole vyučuje, mně přece neublíží. Baví mě jiné předměty, jako je matematika, angličtina a tělocvik," tvrdí Ajat a doufá, že jí vyjde studium na biskupském gymnáziu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video