Na Broumovsku dostanou benediktini celou řadu pozemků (ilustrační snímek).

Na Broumovsku dostanou benediktini celou řadu pozemků (ilustrační snímek). | foto: Michal Klíma, MAFRA

Broumovsko může připadnout benediktinům, krajem zahýbou restituce

  • 72
Církvím ani řádům už nic nebrání, aby si požádaly v Královéhradeckém kraji o své někdejší majetky. Podle zákona jim připadnou tisíce hektarů polí a lesů i budovy. Nejrozsáhlejší plochy zřejmě dostanou benediktini na Broumovsku. Zákon začne platit v lednu.

Nejrozsáhlejší plochy zřejmě dostanou benediktini na Broumovsku, jejich seznam majetku čítá necelých 2 800 položek.

"Vidím v tom naději pro broumovský klášter. Měli bychom víc peněz na opravy. Když pominu velkou dotaci, kterou jsme získali letos, příspěvky od státu na obnovu národní kulturní památky se neustále snižují," řekl správce kláštera v Broumově Přemysl Sochor.

Benediktinský řád přišel na Broumovsko před 800 lety, budoval tam hospodářské zázemí, školy i kostely. Po komunistické přestávce znovu spravuje klášter v Broumově. Zpět dostal i polický klášter či známou výletní restauraci na Hvězdě v Broumovských stěnách.

Třípanský kámen v Javořích horách (1732) vyznačoval hranici tří panství mezi Čechami, Kladskem a Slezskem.

Správa Chráněné krajinné oblasti Broumovsko vytipovala, že by se restituce mohly dotknout 800 hektarů zemědělské půdy a víc než šesti tisíc hektarů lesa. Jde o Javoří hory a Broumovské stěny, pole ve Velké Vsi u Broumova, v Martínkovicích či Teplicích nad Metují.

Převor-administrátor Prokop Petr Siostrzonek z pražského Břevnova však už dřív řekl, že si řád teprve rozmyslí, o co všechno bude usilovat.

Farnosti požádají samy

Královéhradecké biskupství taky nechce říct, o kolik majetku římskokatolická církev požádá. Je to totiž záležitost každé farnosti a není jisté, jestli se podaří všude doložit vlastnictví.

O které majetky v restituci také jde

* na Broumovsku jde o pole i dvě zalesněná okolní pohoří, tedy Broumovské stěny a Javoří hory

* ve Sloupnu na Novobydžovsku jde o bývalý statek v centru obce, pozemky mezi benediktinským zámkem a silnicí

* v Lázních Bělohradě je řada zablokovaných pozemků, i těsně u lázní

 * v Potštejně na Rychnovsku blokuje pruh pozemků budoucí sídliště s rodinnými domky

 * dům s pečovatelskou službou v Polici nad Metují stojí na blokovaném pozemku, město jej chce koupit

"V celé diecézi půjde o pozemky v řádu tisíců hektarů, desetitisíce to nebudou. Usilujeme o to, aby majetek zabezpečil každou farnost provždy pro její neziskovou činnost. Církev má úkol, který nikdy nekončí," uvedl sekretář královéhradeckého biskupa Petr Suchomel. Podle něj se teď v církvi mísí pocity radosti i značné odpovědnosti, na kterou farnosti dřív nebyly zvyklé.

Přímo v Hradci Králové si církev dokázala poradit už dřív, získala zpět biskupské gymnázium a naopak se některých budov zřekla, třeba starého Adalbertina. Městská hudební síň s kaplí, v níž býval kněžský seminář, se vracet nebude, je v majetku města od roku 1972. Taky pozemek pod Bílou věží vlastní město, dokonce od roku 1874.

Obce jásají, odblokují pozemky

Původní benediktinské majetky přijdou na přetřes nejspíš i v Sloupně na Novobydžovsku. Dominantou vesničky je zámek, který s desítkami hektarů okolních pozemků původně patřil církevnímu řádu benediktinů. Ti si jej postavili na půli cesty mezi svými kláštery v pražském Břevnově a v Broumově.

V roce 1996 získala obec Sloupno zchátralý zámek a od té doby ho postupně opravuje. Okolní pozemky však dosud patří státu a nesmí se s nimi nakládat, protože by se na ně měly vztahovat církevní restituce.

"Schválení církevních restitucí pro nás představuje velkou šanci, že v rozumné době získáme partnera pro jednání. V našem případě benediktiny," uvedl starosta Sloupna Karel Půš. V areálu bývalého sloupenského statku by mohla vzniknout občanská zástavba, objekty občanské vybavenosti nebo parčík, se kterým se počítá v územním plánu města.

Také v dalších městech a vsích se těší, že konečně padne blokační paragraf u řady pozemků. Radnice v Polici nad Metují chce konečně získat plochu pod domem s pečovatelskou službou.

Zelenou dostanou domky

V Lázních Bělohradu by zas město mohlo konečně využít vlastní dvouhektarovou plochu mezi lázněmi a centrem, kde už se spousta lidí zajímá o stavbu rodinného domku. Mohlo by jich tam vyrůst pětadvacet.

Církevní restituce

Církve a náboženské společnosti se mohou přihlásit během příštího roku roku o budovy i zemědělské nemovitosti u Lesů České republiky, pozemkového fondu a dalších státních organizací. Nebudou se vydávat zastavěné pozemky. Stát vrátí majetek v hodnotě 75 miliard korun a finanční odškodnění má činit 59 miliard

"Dosud jsme tam parcely nemohli nabízet, lidé by tam nedostali hypotéku na dům. U dalších pozemků v majetku státu mi však zatím nikdo nevysvětlil, které připadnou církvi a které městu," řekl bělohradský starosta Pavel Šubr. Město má zájem třeba o čtyři hektary pozemků, kde se uvažovalo třeba o koupališti.

Taky v Potštejně na Rychnovsku by po restitucích konečně mohli rozšířit jediné sídliště rodinných domků. Kolem Doudlebské ulice rostou domy už asi pět let, ale jeden pruh pozemku další výstavbu zarazil.

"Dobudovali jsme tam kanalizaci, plyn i elektřinu, ale dál už se tato plocha nemohla rozvíjet. Nemá cenu připravovat něco do šuplíku. Bude samozřejmě lepší, že teď bude znám nový vlastník. Aspoň se pozemky dají kupovat i prodávat," mínil starosta Potštejna Petr Dostál.

Církve budou dostávat po sedmnáct let ještě příspěvek na svou činnost, od roku 2030 mají být zcela soběstačné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue