Ministři za Věci veřejné - vicepremiérka Karolína Peake a ministr školství Josef Dobeš - přišli na jednání s požadavkem vrátit církvím půdu a lesy a finační vyrovnání odložit.

Ministři za Věci veřejné - vicepremiérka Karolína Peake a ministr školství Josef Dobeš - přišli na jednání s požadavkem vrátit církvím půdu a lesy a finační vyrovnání odložit. | foto: ČTK

Církevní restituce rozdělily vládu. Nečas na nich trvá, odklad odmítá

  • 801
O vyrovnání státu s církvemi bude muset znovu jednat vládní koalice. Požadavek Věcí veřejných odložit finanční vyrovnání s církvemi a vrátit zatím jen půdu a nemovitý majetek totiž rozdělil vládu. Premiér Petr Nečas to odmítá. Ministři přerušili jednání o této věci na týden, aby ODS, TOP 09 a VV sladily noty.

Zatímco ministři za VV přišli na vládu s tím, že by měl stát s výplatou miliard církvím počkat až na chvíli, kdy bude v lepší finanční kondici, TOP 09 a ODS k odkladům nevidí důvod.

"Trvám na tom, abychom dodrželi to, na čem jsme se už dříve jako vláda usnesli. Pokud bychom to odkládali, stálo by to o 1,5 miliardy korun více. Představa, že jde oddělit finanční vydávání majetku od finančních splátek je nerealistická," řekl po jednání vlády premiér Nečas. Považuje za vyloučené, aby návrh šel z vlády do parlamentu jinak než jako koaličně dohodnutý.

VV poukazují na špatnou finanční situaci státu. Chtějí jednat s církvemi

"Vzhledem k neradostné ekonomické situaci je třeba vymyslet řešení, které tak nezatíží státní rozpočet. VV plně podporují navracení půdy a nemovitého majetku, což chápeme jako napravení historických křivd. VV navrhují jednání se zástupci církví o možnosti odkladu finančního vyplácení nebo jeho navázání na růst ekonomiky, aby nebyl zatížen už tak napjatý státní rozpočet," uvedl předseda Věcí veřejných Radek John. Věří, že to církve pochopí.

Ministr práce a sociálních věcí a místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek označil postoj VV za zdržovací taktiku, která je pro jeho stranu nepřijatelná.

Odklad finančního vyplácení by podle Věcí veřejných mohl být buď rok, nebo do doby, kdy bude česká ekonomika znovu růst. Předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml ČTK řekl, že je třeba tuto variantu znovu projednat s církvemi, aby to nebyl diktát státu. "Budeme čekat, jak dopadne jednání K9," dodala mluvčí České biskupské konference Monika Vývodová.

Vracení lesů je plánováno na 5 let, vyplácení náhrady na třicet

Lesy a pole, které mají celkovou hodnotu 75 miliard korun, má stát podle zatím neschváleného vládního návrhu vrátit do pěti let, zatímco peníze by církvím dával ještě příštích třicet let. Dohodnutá částka 59 miliard korun by se tedy zvýšila kvůli inflaci. Podle vládního odhadu až na 96 miliard korun. (podrobnosti zde)

Navrhovaná výše odškodnění pro církve (v Kč)

Apoštolská církev
1 056 336 374
Bratrská jednota baptistů
227 862 069
Církev adventistů sedmého dne
520 827 586
Církev bratrská
761 051 303
Církev československá husitská
3 085 312 000
Církev řeckokatolická
298 933 257
Církev římskokatolická
47 200 000 000
Českobratrská církev evangelická
2 266 593 186
Evangelická církev augsburského vyznání
118 506 407
Evangelická církev metodistická
367 634 208
Federace židovských obcí
272 064 153
Jednota bratrská
601 707 065
Luterská evangelická církev
113 828 334
Náboženská společnost českých unitářů
35 999 847
Pravoslavná církev v českých zemích
1 146 511 242
Slezská církev evangelická augsburského vyznání
654 093 059
Starokatolická církev
272 739 910

Zároveň se stát s církvemi dohodl na tom, že ještě v příštích 17 letech, bude hradit mzdy duchovních.

V prvních třech letech účinnosti zákona o narovnání s církvemi by částka zůstala v současné výši - jde o 1,44 miliardy korun - v dalších čtrnácti letech by částka klesala postupně vždy o pět procent, až na nulu.

Zákon má platit od ledna 2013 a církve budou mít rok na to, aby o vydání majetku požádaly. V zákoně je přitom přímo uvedeno, že vydat nelze později zastavěný pozemek, majetek, který je ve vojenském újezdu, pozemky, na nichž je sportovní hřiště, či církevní matriky, které přešly do vlastnictví státu. S každou církví uzavře za Českou republiku smlouvu vláda.

Už když vláda loni na konci září kývla na obsah této dohody s církvemi, Věci veřejné oznámily, že souhlas se zákonem a s církevními restitucemi podmiňují tím, že ministerstvo financí vysvětlí, kde přesně se ušetří peníze na roční, zhruba dvoumiliardovou splátku církvím.

"Řekl jsem to stokrát a klidně to povím i postoprvé. Tím zdrojem bude státní rozpočet. Každá vláda má rozpočtové priority. Budeme-li vyplácet ročně tři miliardy církvím, bude to priorita, kterou bude muset rozpočet pokrýt," řekl iDNES.cz ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který se ohradil proti lavírování Věcí veřejných kolem církevních restitucí. (více zde)

S podporou opozičních stran v parlamentu nemůže vládní koalice počítat. "Výše finanční kompenzace, ale také rozsah převáděného majetku neodpovídají aktuálním ekonomickým a rozpočtovým možnostem naší země," reagoval již dříve na připravované církevní restituce předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video