Sociální demokraté v Senátu upozornili, že vládní návrh církevních restitucí jde před únor 1948 a zpochybňuje pozemkovou reformu a její revizi z roku 1947.

Sociální demokraté v Senátu upozornili, že vládní návrh církevních restitucí jde před únor 1948 a zpochybňuje pozemkovou reformu a její revizi z roku 1947. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Církevní restituce jdou před únor 1948, varují senátoři. Píše jim Duka

  • 1015
Vládou prosazovaná podoba církevních restitucí podle senátorů prolamuje hranici pro vracení majetku, 25. únor 1948. "Ruší revizi pozemkové reformy z roku 1947," řekl šéf hospodářského výboru Senátu Jan Hajda z ČSSD. Zdůraznil, že zákon z roku 1947 přijal svobodně zvolený parlament ve svobodné zemi.

"Je třeba zmírnit křivdy, které byl způsobeny církvím a náboženským společnostem," připustil předseda Senátu, sociální demokrat Milan Štěch, ale vládní návrh je podle něj neprofesionální a špatně připravený.

Sociální demokraté, kteří ovládají Senát, zákonu vyčítajíi, že tak, jak je napsán, útočí i na prvorepublikovou pozemkovou reformu T. G. Masaryka a Antonína Švehly. "Při pozemkové reformě přihlásila církev 58 tisíc hektarů zemědělské půdy, vládní návrh přiznává církvi 72 tisíc hektarů, podobně je to u lesů," řekl Hajda.

"Je to konsensus sedmnácti církví, které se dohodly se státem," namítá první místopředseda Senátu a prezidentský kandidát ODS Přemysl Sobotka.

Duka: Nejde nám o majetek, ale o přijatelný model financování

Kardinál Dominik Duka zaslal senátorkám a senátorům ČSSD dopis, v němž je vyzval, ať zváží racionální důvody oddělení financování církví od státního rozpočtu a nebrání přijetí zákona o církevních restitucích.

Dominik Duka

Duka v dopise uvedl, že o církevním majetku už mnohokrát jednal s poslanci, senátory, starosty a hejtmany za ČSSD a vždy spolu došli k přijatelnému kompromisu. "Právě snaha ukončit a zprůhlednit toto financování byla hlavním motivem našich jednání. Nejde nám tedy o majetek jako takový, ale o vytvoření přijatelného modelu, v němž církve budou nadále svůj provoz financovat na vlastní odpovědnost," uvedl Duka.

Dopis Duky senátorům ČSSD

Sociální demokraté upozornili na to, že v případě církví byl majetek oceněn jinak než v případě jiných restituentů. Při výpočtu odškodnění církve se totiž vychází z toho, že metr čtvereční zemědělské půdy byl oceněn na 44 korun, u lesů na 28 korun. "Běžně je zemědělská půda oceněna na 10 korun, u lesní půdy je to 9 korun," upozornil sociální demokrat Hajda.

Stát se na finančním vypořádání dohodl se zástupci 17 církví a náboženských společností, ale ČSSD ve středu upozornila, že 7 z těch 17 církví bylo v České republice zaregistrováno až po roce 1990.

Vládní návrh počítá s postupnou odlukou církví od státu

Vláda ve svém návrhu počítá s tím, že bude církvím, zejména katolické, vydán majetek v hodnotě 75 miliard korun a že dalších 59 miliard korun, přičemž částka bude navýšena o inflaci, budou církve dostávat v dalších třiceti letech. Současně se má snižovat suma, kterou stát vyplácí na platy duchovních - až na nulu po 17 letech. Církevní restituce tak mají zároveň vést k postupné odluce církví od státu.

Sociální demokraté mají spolu s komunisty v Senátu dostatečnou sílu, aby církevní restituce odmítli, a je prakticky jisté, že se to stane. Vláda pak bude potřebovat 101 hlasů ve Sněmovně, aby veto horní komory parlamentu přehlasovala.

Nečasova vláda má ve Sněmovně 100 jistých hlasů, ale počítá s tím, že s ní pro církevní restituce bude hlasovat i poslanec Věcí veřejných Milan Šťovíček. Zastáncem církevních restitucí je také exministr školství Josef Dobeš, také z opozičních VV, které po odchodu z vlády změnily na restituce názor a kritizují je spolu s levicí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video