Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Úřad: Dvacetina církevního majetku zůstane státu díky Ústavnímu soudu

  • 65
Ředitel Státního pozemkového úřadu Petr Šťovíček odhaduje, že rozhodnutí Ústavního soudu sníží narovnání s církvemi o pět až osm procent. Ústavní soud ze zákona vyškrtl jedno slovo a znemožnil tím diskuse o tom, zda historické náhrady za znárodněný církevní majetek byly spravedlivé, či nikoliv.

"Úprava, kterou nařídil Ústavní soud, může postihnout pět až osm procent majetku. Vycházíme ze zkušeností z dřívějších restitucí, kdy se majetek vracel fyzickým osobám," řekl ředitel Státního pozemkového úřadu Petr Šťovíček tabletovému týdeníku Dotyk.

To, že vyškrtnutí slova "spravedlivé" ze zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi povede ke zvýhodnění státu, už dříve iDNES.cz řekl ústavní právník Jan Kysela. Předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml řekl, že náhrad bylo vyplaceno tak málo, že na restituční praxi rozhodnutí Ústavního soudu nebude mít velký vliv (více čtěte zde).

Ústavní soud na základě podání opozičních politiků na začátku června rozhodl, že zákon o restitucích platí. Ze zákona však musí pryč slovo "spravedlivé" v paragrafu, který vyjmenovává majetkové křivdy. Soud slovo vypustil ve formulaci, že majetkovými křivdami jsou: "znárodnění anebo vyvlastnění vykonané v rozporu s tehdy platnými právními předpisy nebo bez vyplacení spravedlivé náhrady".

"V kontextu celé věci není zřejmé, jaká výše náhrady by byla považována za spravedlivou a podle jakých měřítek (zda dobových, nebo současných) by se měla hodnotit," uvedl generální sekretář soudu Ivo Pospíšil.

Dotyk uvedl, že církve podaly od začátku roku zatím 423 výzev, kterými se ucházejí o 83 staveb a 17 498 pozemků o celkové výměře zhruba 7 700 hektarů. "Tolik si žadatelé nárokují, ale skutečně oprávněných hektarů může být o dost méně," podotkl Šťovíček. Jeho úřad přijal v posledním týdnu rekordní počet žádostí o vydání majetku. "Některé jsou precizně sepsané, někdy je nutné je doplnit," doplnil Šťovíček.

Podle schváleného zákona mají církve od státu dostat nemovitý majetek v hodnotě 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také celkem 59 miliard korun, částka přitom bude navýšena o inflaci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video