Inspirace? Biskup Radkovský (na archivním snímku) na návštěvě Prazdroje. Může...

Inspirace? Biskup Radkovský (na archivním snímku) na návštěvě Prazdroje. Může to pro něj být podnikatelská inspirace, koneckonců v sousedním Německu církev pivovary vlastní a hradí z jejich výnosů provozní výdaje. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Církev na restitucích nezbohatla. Šetří, propouští a začíná investovat

  • 981
Církevní restituce nepřinesly zbohatnutí bez práce, měly spíše opačný efekt. Katolická církev musí propouštět a snižuje platy. Kvůli restitucím se tak stává developerem, zdokonaluje public relations, ale přistupuje také k restrukturalizaci - řečeno typickými manažerskými pojmy.

Plzeňský biskup František Radkovský tento týden popsal, že jeho diecéze kvůli budoucím menším příspěvkům od státu musí propouštět, snižuje platy, ale hlavně hledá nové způsoby, jak podnikat. Jinak časem katolíci zchudnou.

Mluvčí Biskupské konference totiž zorganizoval exkurzi pro novináře s výletem do Plzně i do německého Řezna. Nešlo o nic jiného než o reakci na rozšířený názor, že kněží po restitucích budou žít v luxusu. I premiér Bohuslav Sobotka několikrát zdůrazňoval, že církev má být chudá.

„S penězi jdeme dolů a snažíme se počty lidí i redukovat. Týká se to pastoračních asistentů (laiků - pozn. red.). A důchodci u nás už berou jen základní plat,“ uvedl Radkovský.

Biskup je tak obezřetný, protože biskupství v Plzni bylo i bez vlivu restitucí v roce 2013 v účetní ztrátě asi dvanáct milionů korun. Peníze budou chybět hlavně v budoucnosti na opravu kostelů.

Méně si nově vydělají i zaměstnanci biskupství v Hradci Králové. „V souvislosti s novými podmínkami pro financování církve se naše diecéze snaží snižovat náklady včetně těch mzdových (ne však u kněží),“ potvrdil mluvčí hradeckého biskupství Lukáš Peška. I tamní biskupství se u každého zaměstnance, kterému doběhne smlouva, hodně rozmýšlí, jestli ji prodloužit.

Smyslem církevních restitucí je oddělit církev od státu. Kněží už přestanou být „státními zaměstnanci“. Každý rok bude klesat státní příspěvek na platy a provoz o pět procent. Jako kompenzaci dostanou církve zpět nemovitý majetek.

Požádaly celkem o 900 budov a 70 tisíc pozemků v hodnotě 75 miliard korun v celém Česku. K tomu budou v příštích třiceti letech dostávat finanční rentu v hodnotě 59 miliard v ročních splátkách.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video