Pod prohlášením jsou podepsaní arcibiskup Dominik Duka, předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml a předseda Federace židovských obcí Jiří Daníček.

Pod prohlášením jsou podepsaní arcibiskup Dominik Duka, předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml a předseda Federace židovských obcí Jiří Daníček. | foto: ČTK

Vaše rétorika budí protináboženské nálady, kritizují církve poslance

  • 1594
Představitelé církví kritizují debaty, které poslanci vedou o církevních restitucích. Vyvolávají prý protináboženské a proticírkevní nálady ve společnosti. "Církvím a náboženským společnostem jsou podsouvány nejrůznější nečestné pohnutky a jsou očerňovány z nepoctivosti," stojí v prohlášení.

"Místo věcné diskuse se vytvořil prostor pro politický boj, z nějž se zcela vytratil morální aspekt a podstata věci, kterou je náprava křivd, spáchaných komunistickým režimem," kritizují církevní hodnostáři diskusi o církevních restitucích.

Pod prohlášením jsou podepsáni předseda České biskupské konference, arcibiskup Dominik Duka, předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml a předseda Federace židovských obcí Jiří Daníček.

"Parlament, který má být zárukou legitimity a demokracie, přestává takto plnit svou úlohu. Víme, že se nejedná o názor a postoj instituce jako takové, ale vystoupení některých jejích členů tomu zavdává příčinu," uvedli.

"Obstrukce poškozují celou zemi"

Duka, Ruml a Daníček prý nechtějí vyvracet nebo vysvětlovat vysvětlené. "Církve a náboženské společnosti jsou přesvědčeny, že sledování vlastního politického prospěchu při obstrukčním blokování práce parlamentu, jehož jsme byli nyní svědky, je popřením pravidel demokracie a ve svém důsledku citelně poškozuje celou naší zemi," napsali.

Vláda chce prosadit v návrhu zákona o církevních restitucích, aby byl církvím vydán majetek v hodnotě 75 miliard korun a kromě toho jim byla ještě vyplacena finanční kompenzace 59 miliard korun, rozložená do třiceti let. Tuto částku by ještě zvýšila inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních.

Proti tomu ale protestuje opozice, které vadí hlavně finanční částka vyrovnání. ČSSD se na minulé schůzi Sněmovny bránila přijetí zákona obstrukcemi (čtěte více o obstrukcích). Od řečnického pultu pak občas znějí projevy, které například velmi kriticky komentují činnost - či údajné skutky - především katolické církve v minulých stoletích.

Prohlášení také připomíná, že smyslem navrhovaného majetkového vypořádání s církvemi je ukončit finanční přispívání na provoz církví a náboženských společností, ukončit blokaci pozemků, které církve původně vlastnily, ukončit stav právní nejistoty v otázce vlastnictví mnoha nemovitostí v ČR a také ukončit vyrovnání s komunistickou minulostí a uzavřít kapitolu totalitního režimu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video