O zřízení komise se zasadil poslanec ODS Vlastimil Tlustý. Z její práce ale není nadšený.

O zřízení komise se zasadil poslanec ODS Vlastimil Tlustý. Z její práce ale není nadšený. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Církevní komise si prodloužila mandát, shoda nad zákonem je v nedohlednu

  • 68
Dočasná komise k vyřešení majetkových vztahů mezi státem a církvemi měla původně pracovat jen do konce roku. Svou agendu ale nestihla, a fungovat tak bude další tři měsíce. Stovky stran posudků zatím posun nepřinesly. Zástupci koalice věří, že nyní už zákon projde, poslanci ČSSD i rebel Tlustý zůstávají nepřesvědčeni.

Vládní zákon počítající s postupným navrácením 83 miliard církvím (s úroky 270 miliard) v červnu Sněmovna zablokovala kvůli společnému postupu opozice a několika koaličních poslanců.

Poslanec ODS Vlastimil Tlustý tehdy navrhl zřídit speciální komisi, která by vyslovila vlastní řešení, jak z nelehké situace. Zasedlo v ní dvanáct poslanců - čtyři občanští a čtyři sociální demokraté, jeden lidovec, jeden zelený a dva komunisté.

Jako lhůtu k nalezení kompromisu si stanovili 31. prosinec. Komise se nakonec sešla čtyřikrát. Práci ale nestihla.

Svůj mandát si proto prodloužila do 31. března. "Ani to ale asi stačit nebude," řekl iDNES.cz její předseda, lidovec Jan Kasal. Sám si práci komise pochvaluje, oponenti zákona tak optimističtí nejsou.

Zákon má nyní větší šanci, tvrdí jeho zastánci

Zpoždění, které komise nabrala, nemají podle Kasala na svědomí poslanci. "Musíme respektovat dodací lhůty," říká na adresu některých posudků, jejichž vypracování si členové komise vyžádali u nezávislých institucí.

Kromě materiálů z ministerstev to jsou například stanoviska různých expertů, odborníky z Národohospodářské fakulty VŠE či právnických fakult počínaje a soukromou auditorskou agenturou Ernst & Young konče.

"Podkladů přibývá," tvrdí Kasal, podle kterého tyto materiály stále více dokazují, že zákon nestojí na vodě. "Zjištění těchto institucí odpovídají faktickému stavu, ale rozumím tomu, že především opoziční poslanci požadují některé zpřesňující údaje," podotkl.

Spokojený je i další člen komise, občanský demokrat David Kafka. "Komisi se podařilo hodně pokročit a situace už je poměrně daleko," řekl iDNES.cz poslanec.

Nyní se už prý čeká jen na dvě expertizy. První má určit, zda k výpočtu odškodného postačuje odhad (jak si zvolilo ministerstvo), nebo zda by měl být majetek přesně vyčíslen - položku po položce.

Druhý posudek určí, jak by měl stát výslednou sumu církvím nejlépe vyplatit. Tedy zda jednorázově, či během několika let, zda splácet nejdříve po větších částkách a postupně je zmenšovat, či zda různé přístupy nezkombinovat.

"Tím by byla ta materie vlastně vyčerpaná," naznačil Kafka, že zákon by pak už mohl jít znovu do Sněmovny. "Má nyní větší šanci než předtím," věří poslanec.

Tlustý: Z komise jsem nenadšen

Duchovní otec komise, který její vznik inicioval, ale příliš sdílný není. A z jeho krátkého vyjádření vyplývá, že optimismus svých kolegů nesdílí. "Jsem z jejího fungování nenadšen," řekl iDNES.cz Vlastimil Tlustý po delším rozmýšlení.

Konkrétnější být nechce. "Prostě to podle mého pozorování nesměřuje k východisku," řekl pouze a s dalšími otázkami odkazoval na předsedu Kasala.

"Rozumím tomu, že se to vyvíjí jinak, než jak si pan poslanec Tlustý představuje, protože materiály dávají za pravdu spíše předkladatelům než jemu," poznamenal k tomu Kasal. Tlustý se ale podle něj schůzek komise pravidelně účastní, i když na nich není příliš aktivní. "Na posledních dvou nepromluvil. Ale pokud jde o hlasování, pak hlasuje s většinou," prozradil Kasal.

Skeptický je i zástupce sociálních demokratů. Podle něj se práce v komisi točí stále dokola. "Ocitlo se to v patové situaci. Možná i proto byl ten mandát posunut," řekl iDNES.cz poslanec ČSSD Richard Dolejš. Osobně se domnívá, že se komisi do konce volebního období konsenzus najít nepodaří.

Navíc kvůli současné světové hospodářské krizi není toto téma nyní příliš aktuální, míní Dolejš. Zjištění komise jej nepřesvědčila. Stále trvá na tom, že vládní koalice vzala zákon za špatný konec a opozice jej nehodlá podpořit. "Navrhované částky jsou pro nás absolutně nepřijatelné a v neprospěch daňových poplatníků," tvrdí Dolejš rezolutně.

To ostatně připouští i další člen komise Marek Benda z ODS. Zákon sice podporuje, práci komise hodnotí pozitivně, podle něj jde ale spíše o politický problém než o problém věcný.

"Komisi se podařilo zodpovědět většinu otázek. Je to skutečně tak, jak vláda tvrdí, že to je. Ale je otázka, jestli to bude opozici stačit," řekl iDNES.cz Benda. Smysl komise pomalu končí, domnívá se poslanec. "Teď je čas najít politickou dohodu," tvrdí. Právě to ale bude ještě těžké.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video