Církev zřejmě bude muset vrátit dar

P r o s t ě j o v - Jak se asi cítí ten, kdo si bere zpět to, co kdysi daroval? Podobnou otázku budou řešit prostějovští zastupitelé, kteří na svém dubnovém zasedání budou rozhodovat o tom, zda si město nechá vrátit tři objekty přilehlé k bývalé židovské synagoze, které před třemi lety darovalo pravoslavné církvi. Církev se totiž smluvně zavázala, že objekty do konce roku 2000 opraví. Budovy jsou přitom dodnes v téměř havarijním stavu, na rekonstrukci nesehnali pravoslavní peníze.

"Před čtyřmi lety nikdo nemohl vědět, že bude balkánská krize a válka právě tam, kde má pravoslavná církev největší zázemí. Církev musí investovat do obnovy zničených zemí a už jí nezbývají peníze na péči o památky," řekl místostarosta Prostějova Alois Mačák (ČSSD).

Místostarosta míní, že by pravoslavná církev mohla dostat ještě šanci. Pokud by ovšem znovu slíbila, že do určitého data darované objekty opraví. "Možná smlouvu prodloužíme o dva roky. Ale nedovedu si představit, že bychom souhlasili s šesti sedmi lety. Nemovitosti jsou v centru města a jsou ve špatném technickém stavu. Pokud by nevydržela statika, obáváme se, že jejich stav by mohl hraničit s obecným ohrožením," doplnil Mačák.

Objekty pravoslavná církev dostala v roce 1998. O rok dříve jí město po třiceti letech vrátilo empírovou stavbu bývalé židovské synagogy, kterou v padesátých letech církev koupila od židovské obce. Modlitebnu pravoslavní získali zpět na základě smlouvy o převodu nemovitostí, město ji tudíž nemůže vyžadovat zpět. Na přilehlé objekty se však váže takzvaná darovací smlouva, podle níž má město právo nárokovat vrácení daru.

"Peníze samozřejmě sháníme, ale komunikace s městem není jednoduchá. V minulém roce jsme město žádali o to, aby nám termín dokončení rekonstrukcí prodloužilo. Nedostali jsme však žádnou odpověď," brání pravoslavnou církev pomocný duchovní Dan Apostu, který odhadl, že na opravu objektů by církev potřebovala 11 až 13 milionů korun. Rekonstrukce synagogy by stála dalších osm milionů korun. "Loni jsme mohli získat grant na opravu jedné z budov, ale přišli jsme o něj, protože město nám nevydalo stavební povolení," dodal duchovní.

"Vzpomínám si, že církev k žádosti o stavební povolení nepřiložila všechny podklady. Nedoložila je ani po vyzvání, proto jsme museli stavební řízení zastavit," zdůvodnil postup města šéf prostějovského stavebního úřadu Jan Košťál. Duchovní Apostu však namítl, že jediným chybějícím dokumentem byla odpověď radních na žádost o prodloužení termínu dokončení rekonstrukcí.

Už nyní je zřejmé, že ne všichni zastupitelé návrh místostarosty Mačáka na vrácení objektů zpět městu podpoří. Například ředitel prostějovské domovní správy a zastupitel Miroslav Zikmund (nezávislý za ODA) si myslí, že město by na rekonstrukci budov nemělo peníze a ani by pro ně nenašlo využití. "Z titulu své profese bych to nedoporučoval. Město v tuto chvíli neví, co se zámkem. Proč by se mělo pouštět do oprav těchto objektů, když musí vyřešit padesáti až stomilionovou rekonstrukci zámku?" podotkl Zikmund.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video